PSALI O NÁS

20. 10. 2021

K fotbalu mě přivedl Tomáš Vaclík, prozradil vítěz poslední soutěže

Výhercem uplynulé soutěže, která proběhla na facebookových stránkách fotbalového Brušperku, se stal David Navrátil, jenž získal voucher na bazén v hodnotě 3000 korun. Ze své výhry měl obrovskou radost.

"Je to první soutěž, do které jsem se v Brušperku zapojil, každopádně jsem moc rád, že se mi povedlo vyhrát," prozradil nám dvaatřicetiletý David Navrátil, jenž už vítězný voucher několikrát využil. "Bazén je tady moc pěkný, navíc ho máme kousek. Už jsme ho několikrát navštívili a chystáme se znovu. Jsme sportovní rodina, vážně máme radost," dodal.

David Navrátil, který pracuje v ostravské tiskárně, je přitom v Brušperku poměrně krátce. "Přistěhovali jsme se nedávno. Jsme ze Staré Vsi, ale s rodinou jsme hledali dům a zakotvili jsme v Brušperku. Jsme rádi, že se nám to povedlo, protože to máme kousek do práce i za rodinou," prozradil.

Vítěz soutěže jako malý fotbal sám hrával. Kopal ve Frýdku-Místku, ve kterém měl za spoluhráče současného brankáře české reprezentace Tomáše Vaclíka. "Byl to skoro soused, dotáhl mě na trénink a já jsem u toho pak asi dva roky zůstal. Potom jsem sice skončil, ale fotbal sleduji dál," říká velký fanda Manchesteru United a Baníku Ostrava.

Pan Navrátil už sledoval taky jeden zápas brušperských mužů a chystá se na další. "Fotbal a sport obecně v Brušperku sleduji. Určitě budu chodit na fotbal i na další sporty. Máme malou dceru, tak uvidíme, třeba ji jednou k brušperskému fotbalu taky přihlásíme," dívá se do budoucna David Navrátil, jenž dříve býval florbalovým trenérem. "Tehdy k nám chodili i nějací kluci, kteří hráli fotbal za Brušperk. Sledoval jsem je a o místním fotbalu jsem tak měl nějaký přehled," dodal. 

20. 10. 2021

Brušperk přilákal nové fotbalové talenty

Spousta dětí sní o tom, že se jednou stanou slavnými fotbalisty. Nikdo neví, kam ho jeho kariéra zavane, všichni ale musí někde začít. A nové talenty hledal i Brušperk, který v září uspořádal společně s Akademií Baníku Ostrava nábor nových fotbalistů a fotbalistek.

Náborovou akci navštívilo okolo dvaceti dětí – jedna dívka a zbytek chlapců. Všichni zúčastnění si vyzkoušeli své dovednosti na několika stanovištích, kde trenérům ukázali, jak jsou na tom s během či akrobacií a předvedli se i v dovednostních soutěžích. "Sešla se nám tady zajímavá kombinace dětí. Nejstarší byl ročník 2012, zato nejmladší dokonce 2016," uvedl sekretář SK Brušperk Miroslav Salač.

Některé děti si vyhlédl Baník, další budou rozvíjet své schopnosti v Brušperku. "Baník je samozřejmě pojem, na který děti i rodiče slyší. Ale nakonec ty děti, které přišly k nám, stejně řekly, že chtějí působit v Brušperku," řekl Salač. "Máme tady dobré podmínky, rodiče nikam nemusí s dětmi dojíždět. Hlavně jsou rádi, že děti mohou něco dělat a že jsou děti u nás spokojené," dodal.

Spolupráce mezi Brušperkem a Akademií Baníku funguje už několik let. A funguje úspěšně. "Nějakou část dětí si vždy vezmou oni, další pak my. Za nějaký čas se to ale zase může vyměnit. Rozhodně to není tak, že si Baník jen bere a nám nikdo nezbude. Funguje to oboustranně skvěle," chválí si Miroslav Salač.

Ostatně, práce s dětmi v Brušperku probíhá na vysoké úrovni a členská základna oddílu je veliká. "Dětí tady máme opravdu hodně a někdy se to zvládá už těžko," směje se Salač, jenž však jedním dechem pokračuje: "Určitě si na nic neztěžujeme a jsme za to rádi. Kluci a holky se k nám hlásí a mají o fotbal zájem, což je skvělé. Rodiče jsou rádi, že jejich děti sportují a chtějí něčeho dosáhnout. Děláme všechno pro to, aby se děti hýbaly, což je po té dlouhé pauze strašně důležité."

Všechny děti, které se zúčastnily náboru, si kromě cenných poznatků a zkušeností odnesly také drobné dárky. "Celé odpoledne se neslo v duchu veselé a hravé nálady, no a my se už teď těšíme, jak se budou naše nové talenty dále rozvíjet," prohlásil závěrem předseda oddílu Pavel Prejda. 

20. 10. 2021

Brušperský B tým oslavil první výhru

Brušperk vstoupil do letošní sezony se dvěma dospělými týmy. Ten "první" nastupuje opět v krajském přeboru, novinkou je však vznik B mužstva, které hraje v ostravském městském přeboru.

Brušperský B tým dostali na starost Zdeňkové Pavlas a Buksa. Jádro mužstva vytvořili mladí fotbalisté z Brušperku, kteří vychází z dorostu, ovšem svými kvalitami a zkušenosti ještě nedosahují na mužský A tým, ale také hráči, kteří za Brušperk hrávali dříve. "To je naše vize, právě proto to děláme. Nechceme, aby kluci, kteří vyjdou z dorostu a ještě nemají na muže, končili s fotbalem, nebo chodili do okolních vesnic. Chceme, aby zůstali u nás, a když se vykopou, tak je může oslovit i trenér A týmu," řekl Pavlas. "Obvolal jsem převážně ročníky 97-01 a začali jsme skládat nový tým. Pokud na sobě budou kluci pracovat, tak se pak klidně mohou dostat i do našeho áčka. Je důležité, že tak stále mají motivaci," dodal kouč Buksa.

Součástí B týmu jsou také starší zkušenější hráči, kteří ty mladší doplní a mohou je vést. B tým zároveň může sloužit i pro hráče z áčka, kteří se nevejdou do nominace, nebo se vrací po zranění. "Věřím, že to bude fungovat. Jsme jeden tým, kopeme za Brušperk," hlásí Buksa.

Podle Pavlase je v hráčích zajímavý potenciál. "Naši mladí hráči určitě mají talent. Celá myšlenka se líbí také trenérovi A týmu, do budoucna bude mít na kom stavět," prohlásil. Založení B týmu uvítal také předseda oddílu Pavel Prejda. "Pro naše mladé hráče je výborné, že u nás mohou zůstat. Věřím, že složíme dobrou partu, které pomůžou i zkušení hráči, o které se mladí budou moct opřít. Budeme mít široký kádr a hráče tak můžeme točit. Naši mladíci si navíc každým tréninkem mohou říct taky o místo v áčku," prohlásil Prejda.

Brušperský B tým se schází zatím jednou týdně, od listopadu by měl ale trénovat v pondělky a středy. "Na tréninky nás chodí mezi šestnácti až osmnácti, to je slušné," pochvaluje si tréninkovou docházku Buksa, jenž už se svým týmem válčí v ostravském městském přeboru. Brušperští sice v úvodu sezony dvakrát prohráli, v zápase proti Šenovu si ale připsali taky historicky první výhru - a hned vysokou - v poměru 4:0. "Naše hlavní síla je v tom, že tady máme kluky z Brušperku, kteří tady chtějí hrát. Je vidět, že každý hrál fotbal a nějaké zkušenosti už má. Jen se musíme ještě více sehrát a vypilovat komunikaci, protože kluci se ještě tolik neznají a seznamují se, ale to určitě doladíme," věří trenér Buksa. 

Jednou z fotbalových soutěží, která se o víkendu měla rozběhnout, byl krajský přebor. Jeho zástupci ale zatím netuší, kdy se na trávníky budou moct vrátit."Situace je taková, jaké je. Podle mého názoru se dohraje jen to, co se nestihlo na podzim. Nevěřím tomu, že se to protáhne dál, což je škoda," říká lídr Bystřice Ivan Martinčík.

A podobné názory mají také v dalších klubech. "Abych byl upřímný, tak si myslím, že dohrajeme maximálně pět podzimních kol, aby byla soutěž uznaná za regulérní. Celé se to stoprocentně nedohraje, už teď to totiž není reálné," uvedl šéf a klíčový hráč Čeladné Martin Valigůra. Ještě skeptičtější je trenér Brušperku Ondrej Hančín mladší. "Jsem spíše pesimistický. Myslím, že jaro se nedohraje určitě a podle mě se nestihne ani dohrávka podzimu. Podle mě začneme až novou sezonou," dodal.

Situace ve všech klubech je hodně složitá. Nikdo neví, co se bude dít, nesmí se trénovat, a tak se nedějí ani žádné změny na přestupovém trhu. "Měli jsme v merku dva hráče, ale takto to padá. Každopádně kluci, kteří u nás hráli na podzim, by měli zůstat. Kádr zůstává stejný," prozradil Valigůra z Čeladné. Ani jinde k žádným změnám nedošlo. "Ani jsme o tom neuvažovali. Funkcionáři podle mě nemají nyní chuť investovat," myslí si Martinčík.

Kolik hráčů skončí?

Otázkou však je, kolik hráčů se po dlouhé pauze, která navíc ještě nějakou dobu potrvá, k fotbalu vůbec vrátí. "Je to těžké, obzvlášť pro starší hráče. Budou skoro rok bez fotbalu, těžko se jim pak bude hledat motivace k návratu. Mluvím s nimi, mají chuť, ale uvidíme, jak to bude vypadat, až se to někdy rozběhne. Myslím si, že někdo skončí," bojí se trenér Brušperku Hančín.

Podobné problémy budou řešit také Valigůra z Čeladné a Martinčík v Bystřici. Oba jsou navíc sami ještě aktivními hráči. "Sám na sobě vidím, jak mi to chybí. Mladí se do toho dostanou, ale pro starší hráče bude těžké vrátit se do soutěže, k pohybu. Pak si mohou i snadněji přivodit zranění," říká třiačtyřicetiletý Martinčík.

"Nejsme profíci, máme osobní životy a fotbal je pro nás zábavou. Na druhou stranu, čím déle bez fotbalu budeme, tím hůř se do toho zase budeme dostávat," uvědomuje si Martin Valigůra. Co se bude dít dál, to zatím neví.

"Chtěl bych ukončit kariéru. Už se to blíží. Ale ne takto, aby mi ji ukončil pan Babiš. Chtěl bych ji ukončit na hřišti," přeje si.

Zdroj: Frýdecko-Místecký a Třinecký deník.cz

Dresy Kappy obléká několik slavných evropských klubů, kterým dominují Neapol, Monako nebo Betis Sevilla. Známá italská firma, v jejichž dresech hrají i hokejisté Sparty nebo Karlových Varů, však zastupuje i řadu fotbalových klubů z nižších soutěží. Jedním z nich je Brušperk.

"Jsme hrdí na to, že jsme spojeni s takovou značkou," uvedl předseda klubu Pavel Prejda. "Naše děti právě v těchto dresech odehrály zápas během přestávky na půdě Baníku, kde v ten den bylo osm tisíc diváků. Taky v nich nastoupily v rámci Memoriálu Evžena Hadamczika proti AC Milán. Hrát před tolika diváky, to bylo až na slzu v oku," vzpomíná Prejda.

V těchto dnech však brušperský fotbal prožívá těžší období. Nejen, že žádný z jeho týmů vinou koronavirové pandemie nemůže hrát, ale také smutní nad odchodem dlouholetého fanouška místního fotbalu Jiřího Glivického, jenž jezdil na všechny zápasy brušperských mužů.

Jeho vnuk i vnučka hrají za Brušperk a manželka pana Glivického pracuje ve frýdecko-místeckém dětském domově, jehož klienti se díky tomuto propojení dočkali příjemného překvapení a obdrželi dárky, které jim udělaly radost. "Dostali od nás nejen sportovní oblečení, ale i zajímavé fanouškovské předměty. Jsme rádi, že jsme jim i v této těžké době, která v celém světě panuje, mohli alespoň takto pomoct," uvedl ředitel Kappy Igor Novotný. "Už v minulosti jsme spojili několik charitativních projektů s Brušperkem. Jsme rádi, že jsme nyní měli možnost rozšířit naši pomoc i dál," dodal.

Z celé akce měli pochopitelně radost také ve frýdecko-místeckém dětském domově. "Děti budou mít dresy i další zajímavé doplňky. Mají z toho radost, je to pro ně skvělé," prohlásil ředitel domova Břetislav Váca.

Zdroj: Frýdecko-Místecký a Třinecký deník.cz

S nástrahami koronavirové doby se musí vypořádávat také v Brušperku, který působí v krajském přeboru. "Už minulá sezona se nestihla dohrát. Na podzim se pak sice začalo, jenže ročník se znovu přerušil. Letos nám tak přibydou zápasy navíc, jelikož je třeba dohrát ještě šest kol," uvedl předseda klubu Pavel Prejda.

Rok 2020 je minulostí. Jak moc náročný bude rok letošní?

Bude to těžké jak po stránce organizační, tak i po stránce finanční, protože nám narostou náklady z důvodu navýšení zápasů všech kategorií o 100 až 150 tisíc. Čeká nás nelehký rok. Do dnešního dne nevíme, jak sezona bude pokračovat, kdy začneme trénovat a kdy se bude hrát. Mělo se začít na konci února, ale ještě ani netrénujeme, takže nevíme, kdy a jestli se vůbec začne.

Všichni šetří. Jak moc se vás současná situace dotkne?

Je deklarováno, že dotace, které měly přijít z Národní sportovní agentury, budou o jedenáct procent menší, než loni. Dále nám bylo avizováno, že se budou krátit dotace z Moravskoslezského kraje a České unie sportu, což pro nás znamená ztrátu zhruba dvaceti tisíc korun. Uvidíme, jak se k nám zachová město, ale podle slov starosty se nepředpokládá, že by nám krátilo dotace, za což děkujeme.

S jakým rozpočtem byste tedy měli pracovat?

Rozpočet bude určitě menší a náklady porostou. V nelehké situaci jsou totiž i naší partneři, takže nevíme, jestli budou schopni a ochotni dát nám stejné finance, jako v roce 2020. Musíme se připravit na to, že se klub bude muset po finanční stránce uskromnit. To však není jednoduché, protože počet členů a dětí nám roste. Za to jsme samozřejmě rádi, ovšem k jejich správné výchově potřebujeme i trenéry, což stojí peníze. S rozpočtem tak budeme bojovat, co to jen půjde. Nebude to jednoduché, ale doufejme, že to přežijeme.

Loňský rok byl náročný, chod klubu se ale nezastavil. Co se vám během něj povedlo zrealizovat?

Podařil se nám podzimní nábor děti, pro Brušperk a okolí, pro mateřské školy a žáky prvních tříd. Došlo tak k nárůstu počtu dětí, což je a bylo naším prioritním cílem. Taky se povedlo stabilizovat trenérský kádr, i tak nám ale stále chybí dva trenéři, což chceme vyřešit letos.

Proměnou prošel i váš areál...

Zásluhou města jsme investovali peníze do renovace hřiště. Předpokládáme proto, že se nám stav na hřišti zlepší a že hřiště nebude trpět tak, jako v minulých letech, kdy bylo stále pod vodou. Uvidíme, jak to bude fungovat na jaře. Umělka nám funguje na sto procent a do budoucna bychom chtěli osvětlit i malou umělku. Areál chceme ještě dobudovat a uvidíme, jaké na to budeme mít finance.

Co máte v plánu?

Jednoznačně to je výstavba nových šaten, což je naší největší prioritou. Současné šatny jsou staré a nevyhovující. Je jich nedostatečný počet a nechci použít ten výraz, že jsou v havarijním stavu. Nové šatny by velmi pomohly plnit naší prioritu, a to nabídnout sport našim dětem, hlavně těm nejmenším. Národní sportovní agentura od letošního roku vyhlásila finanční dotace s tím, že sedmdesát procent finančních nákladů bude hradit stát a třicet procent město Brušperk, což je vynikající nabídka. Projekt šaten je ve městě jediný projekt, který je připraven k realizaci, dokončuje se na něm projektová dokumentace a má i stavební povolení. Je to proto jedinečná šance.

Věříte, že se vám povede celý projekt zrealizovat?

Nevíme, jaký bude dopad covidu na státní rozpočet a jak dlouho bude trvat grant v tomto poměru. Je to zkrátka skvělá nabídka. Nedostatečný počet šaten znamená neschopnost se navzájem převlékat, což brzdí proces návaznosti tréninků. Řešíme to neustále, a pokud chceme dodělat areál, do něhož se vložily nemalé finanční prostředky, tak jsou šatny alfou a omegou. Bylo by krásné, kdyby se nám areál povedlo dokončit. Věříme, že se nám povede zastupitele přesvědčit a že se šaten dočkáme.

Máte na letošní rok ještě nějaké další plány?

Chceme mít ještě více dětí. To je totiž jedna z priorit, proč fotbal děláme. Také si přejeme, abychom už zase mohli pokračovat s fotbalem, aby covid už odešel a soutěže se mohly zase dohrát. Věřím, že i když ještě neznáme datum zahájení sezóny, že se jarní část řádně dohraje. Těším se, až na stadion zase přijdou diváci, rodiče, babičky či dědečkové, kteří budou mít radost z toho, že jejich děti hrají fotbal, sportují a mohou zase dělat to, co je baví.

Zdroj: Frýdecko-Místecký a Třinecký deník.cz

Komplikovaná sezóna SK Brušperk

Nové dresy získalo družstvo dorostenců SK Brušperk díky podpoře vodárenské společnosti v programu pro zaměstnance působící v neziskové sféře Plaveme v tom spolu! Klub se svou žádostí opakovaně uspěl díky Marku Hubálkovi ze střediska Ostravského oblastního vodovodu v Krásném Poli.

"Rok 2020 jsme začali v půlce ledna zimní pří-pravou v domácích podmínkách. V kádru jsme měli 24 hráčů, z toho tři gólmany. Ze začátku přípravy jsme se zaměřili především na kondici a později na herní stránku. Kluci chodili na tréninky poctivě, i když se na účasti podepsaly také další aktivity, jako jsou taneční, brigády nebo autoškoly. V únoru jsme uspořádali zimní turnaj dorostu hraný na hřišti s umělou trávou, kterého se zúčastnilo šest mužstev," popisuje nadějný start roku Hubálek.

Se zimní přípravou bylo vedení týmu spokojeno jak z hlediska zlepšení fyzické kondice, tak pokroku v herní stránce a netrpělivě očekávalo start jarní části sezóny. Pak přišlo to, co obrátilo svět nás všech naruby jak po pracovní, tak osobní stránce. Kvůli první vlně pandemie nového typu koronaviru byly všechny amatérské soutěže zpočátku odloženy, následně byla jejich jarní část zrušena.

"Protože se v této době nemohlo ani trénovat a sportoviště byla uzavřena, tak jsme hráčům připravili alespoň tréninkové plány tak, aby se mohli připravovat a udržovat si fyzickou kondici v domácím prostředí," říká Hubálek.

K tréninku se tým vrátil až koncem května, kdy bylo možné začít trénovat při respektování všech protiepidemiologických opatření alespoň v šesti lidech. Nové dresy nakoupené díky zmiňované podpoře SmVaK Ostrava tak mohl tým využít až

v srpnu při prvním mistrovském utkání nové sezóny 2020/2021. Ta je nicméně opět poznamenaná pandemií a dorostenci stihli odehrát jen devět utkání ze třinácti, než byla podzimní část přerušena.

Prioritou klubu je práce s mládeží. Celkem má SK Brušperk přibližně 300 členů, z toho mládež tvoří zhruba 200 hráčů a hráček. Po Frýdku-Místku má klub nejširší základnu v okrese.

Zdroj: časopis SmVaK | www.smvak.cz

3. 8. 2021

Brušperk před sezonou vyměnil skoro polovinu kádru. Stále hledá útočníka

Už tento víkend odstartuje fotbalový krajský přebor, do kterého vstoupí i Brušperk. Trenér Ondrej Hančín má ale k dispozici úplně jiný kádr než v minulém ročníku.

Uplynulá sezona krajského přeboru se, stejně jako ta předešlá, nedohrála. O to byla příprava na nový ročník náročnější.

Článek naleznete na webu deník.cz

16. 6. 2021

Přinášíme vám článek s výhercem naši květnové facebookové soutěže!

Fotbalový Brušperk si pro své fanoušky v minulých dnech připravil zajímavou soutěž. Jejím vítězem se stal David Bejoch, jenž je shodou okolností brankářem brušperského dorosteneckého týmu. 

"Když se kluci z kabiny dozvěděli o tom, že jsem vyhrál, tak říkali, že bych měl dát nějaký příspěvek do kasy," usmál se šestnáctiletý gólman.

Celý rozhovor na našem facebooku