PSALI O NÁS

6. 3. 2024

Chceme hrát nahoře, hlásí Pavel Prejda

Brušperským fotbalistům se podzim vydařil. V horní polovině tabulky hráli muži, ženy, dorost, ale i mládežnické týmy. S jakými ambicemi půjdou fotbalisté do jarní fáze sezony? Nejen o tom jsme si popovídali s předsedou SK Brušperk Pavlem Prejdou.

Fotbalové jaro klepe na dveře. S jakými ambicemi do něj půjdete?

Na začátek bych chtěl všechny naše hráče, fanoušky, příznivce i partnery přivítat před jarní části sezony, na kterou se všichni už moc těšíme. Všechny naše týmy hrají na špici nebo v horní polovině tabulky a já věřím, že se nám tyto pozice povede obhájit. Hráčům přeji mnoho úspěchů, budu jim společně s Vámi držet palce.

Jak se na jarní fázi sezony připravujete?

Poctivě! Všechny týmy jsou v plném tréninku, hrají turnaje, přípravné zápasy, daří se nám. Starší žáci byli i na soustředění. V tabulce jsou zatím druzí za Příborem a na jaře budou bojovat o postup o třídu výš. Pokud se jim to povede, bude to velký úspěch pro celý brušperský fotbal. Postup si rozhodně zaslouží.

Jako první vstoupí do jarní části sezony muži. Už se těšíte?

Startují doma, 16. března proti Vřesině. Podzim se mužům podařil, takže jsme všichni plní očekávání, jak budou pokračovat na jaře. Snad nám bude přát počasí a přijde co nejvíc diváků. Věřím, že to bude hezký fotbal okořeněný naší výhrou.

Co se týká mládeže, roste stále členská základna?

Ano, je to tak. I během zimy náš příjemně překvapilo, kolik dětí se k nám zase přihlásilo. Velké poděkování tady patří všem trenérům, asistentům, vedoucím týmů i všem dalším lidem, kteří nám pomáhají. Stejně jako městu, které nám vytváří velmi dobré podmínky.

Pokud pomineme výsledkové cíle, čeho byste ještě chtěli dosáhnout?

Věříme, že se nám povede dokončit projektovou dokumentaci nových šaten, abychom v příštím roce mohli požádat o dotaci. Stát v současné chvíli přispívá většími procenty než dříve, takže se nám snad vše za pomoci města a zastupitelů povede dotáhnout do zdárného konce. Máme tady krásný areál, který nám mohou závidět široko daleko. Nové šatny budou posledním dílkem do skládačky.

Není žádným tajemstvím, že vše zdražuje. Jste na letošní rok připraveni?

Makáme, co to jen jde. Rozpočet přesáhne tři miliony, což představuje velikou zátěž. Ale jsem přesvědčený, že se nám ho za pomocí města, partnerů a dotacím povede naplnit.

Ještě před začátkem fotbalového jara jste uspořádali tradiční ples. Povedl se?

Dopadl výborně, máme na něj spoustu kladných ohlasů. Organizačně byl velmi náročný, ale zvládli jsme ho na jedničku, a to hlavně zásluhou Zdeňa Pavlase a Lukáše Makúcha.

5. 2. 2024

Brušperk začal s přípravou, chce se udržet vysoko

Brušperští fotbalisté odehráli velmi dobrý podzim. Trenér Leon Dostalík věří, že se jim na jaře bude dařit minimálně stejně.

Když kouč Dostalík loni na jaře do Brušperku přicházel, byl tým dole. Výsledkově i herně. Brušperk se topil v krizi a bojoval o záchranu. "Kluci za sebou měli spoustu porážek, nebyli na tom dobře. Naštěstí jsme krajský přebor jako zázrakem zachránili," zavzpomínal Dostalík.

Během léta kádr prošel velkou proměnou. "Museli jsme vyměnit skoro celý tým. Kluci ovšem skvěle potrénovali, výborně se sehráli a šlapou na jedničku," pochválil Dostalík své svěřence. Brušperk je po 16 podzimních zápasech v tabulce pátý, přičemž čtvrté Kobeřice jsou lepší jen o skóre. Na vedoucí Petřvald na Moravě Brušperk ztrácí deset bodů.

Brušperský tým na podzim zdobila veliká bojovnost a týmovost. "Mančaft hrál obětavě, což bylo nesmírně důležité. V žádném utkání jsme nepropadli, vždy jsme bojovali jako tým. Loňská krize je pryč, tým se chytl a hraje úplně jinak," řekl spokojeně trenér Dostalík, jenž má k dispozici mladé a perspektivní mužstvo. "Kluci mají všechno před sebou, dobře trénují a posouvají se dopředu. Sklízí to ovoce, dobré výsledky jsou důkazem, že to funguje," dodal.

Zatímco v předešlé sezoně Brušperk trápila špatná produktivita, v tomto ročníku má tým dva skvělé útočníky, kteří se výborně doplňují. Kryštof Merta se trefil desetkrát, Martin Kutač má na kontě ještě o dvě branky více. "Navíc jsou to oba mladí kluci, kteří půjdou ještě nahoru," těší Dostalíka.

S přípravou na jaro brušperští fotbalisté začali ve druhém lednovém týdnu. "Scházíme se čtyřikrát týdně. Kluci mají chuť, makají, hodně běháme a posilujeme. Únava ještě určitě přijde," usmál se zkušený kouč. První přátelský zápas Brušperk sehrál 24. ledna proti týmu Hlučína do 19 let, v příštích týdnech pak na Dostalíkovy svěřence čekají i další soupeři.

V Brušperku v zimě skončil stoper Němec, který zamířil do Německa. "Hledáme za něj náhradu, ale čekáme, až se uvolní někdo z vyšších soutěží," prozradil Dostalík, který by na jaře rád navázal na povedený podzim. "Chceme se udržet tam, kde jsme. Když z toho vyboucháme víc, bude to jen dobře," uzavřel.

7. 1. 2024

Na hřišti jsem skoro každý den, říká Lukáš Makúch

Fotbalový SK Brušperk má od podzimu nového sekretáře. Tím se stal Lukáš Makúch, který se v klubu pohybuje už řadu let. "Je to paradox. Ač se můj život točí kolem fotbalového klubu, tak jsem fotbal aktivně nikdy nehrál," prozradil.

Co vás tedy k fotbalu přivedlo?
Mám dva mladší bratry, kteří fotbal hráli aktivně od svých šesti let, můj otec byl zároveň na konci devadesátých let trenérem mládežnických družstev. Takže jsem jezdil alespoň fandit.

Jak jste v klubu začínal? Čím vším jste prošel?
V klubu jsem začal být aktivním členem v roce 2004, kdy jsem po maturitě jako devatenáctiletý brigádně vypomáhal na zápasech v naší klubové hospůdce. V té době tehdejší předseda Honza Zajac a sportovní manažer Peter Čunderlík hledali někoho, kdo by se o hospůdku a klubovnu staral dlouhodobě. Honza Zajac mě zaučil a příští rok to bude už dvacet let, co mohou mít fanoušci jistotu, že se v Brušperku mohou na každém mistrovském zápase, nebo naší jiné akci, občerstvit, popřípadě schovat v teple při nepřízni počasí. V roce 2007 jsem se stal i členem výboru, založil jsem webové stránky klubu a taky vypomáhal s přípravou plesů a tanečních zábav pořádaných klubem. Můj otec byl navíc po celou tu dobu správcem stadiónu, takže jsem se mu snažil pomáhat. Tím jsem měl velký přehled o tom, co je v klubu potřeba.

Nedávno jste se stal sekretářem klubu. Jak se to celé událo?
Sekretářem jsem se stal na podzim roku 2023. Po volební valné hromadě došlo ve výboru k malým personálním změnám. Současný předseda pan Prejda mě oslovil a já nabídku přijal.

Co všechno máte na starost? O co se staráte, co zařizujete?
Jako sekretář vedu evidenci členů a především hráčů, kterých máme v této chvíli aktivních 272, z toho 204 hráčů v mládeži. Po Frýdku-Místku a Třinci jsme tak třetí největší fotbalový oddíl v okrese. Na starost mám i výběr členských a hráčských příspěvků. Každý týden připravuji společně s trenéry rozpisy hracích ploch. To není vůbec jednoduché, protože máme 12 týmů a jen čtyři šatny. Některé děti tak chodí na trénink již převlečené z domu, to ale do budoucna nepovažuji za udržitelné. Navíc máme v klubu i tři družstva dívek a žen a v šatnách tak dochází ke kolizím. Kromě toho se starám i o materiálové vybavení všech družstev.

Práce vás stojí spoustu času. Nelitoval jste někdy, že jste do toho šel?
Je pravdou, že na hřišti jsem kromě prosince, kdy je posezonní pauza, skoro každý den. Ale určitě nelituji, protože mám mezi členy a hráči spoustu přátel. Člověk si na to za ty roky tak nějak zvykne.

Kolik času u fotbalu trávíte? A co na to říká rodina?
Od doby, kdy máme hřiště s umělým povrchem a pořádáme zimní turnaje, tak bych řekl, že v podstatě veškeré víkendy v roce trávím na hřišti. Takže to jsou stovky hodin, ale raději to nebudu počítat. Dokud jsme umělku neměli, tak toho volna bylo více. Rodina a přátelé si za ty roky zvykli, že když nejsem zrovna někde na výletě, tak mě najdou na hřišti.

Máte i další koníčky a záliby?
Mezi mé největší záliby patří turistika a cestování, jsem členem Klubu českých turistů. Když je po sezoně a zrovna se nic nehraje, sednu na vlak a toulám se především po České republice. Tady u nás to mám nejraději. Válení se u moře mě neláká.

V Brušperku jste toho zažil už hodně. Na co vzpomínáte nejradši?
Za těch dvacet let u fotbalu jsem zažil několik fotbalových úspěchů i pádu. Nejraději ale vzpomínám na ročník 2021/22, kdy jsme založili B tým mužů, první rok byl opravdu jízda. Doufám, že béčko ještě někdy obnovíme.

Teď jste sekretářem, lákalo by vás ale do budoucna ještě něco dalšího?
Myslím, že mi vyhovuje, jak to máme v klubu v této chvíli nastaveno.

Velkou měrou jste se podílel na přípravách oslav 80 let klubu. Bylo to náročné?
Musím uznat, že přípravy byly náročné, jelikož se vše připravovalo na poslední chvíli. Ale zvládlo se to a já musím poděkovat všem, kteří pomohli. Především oceňuji, že se do přípravy areálu zapojily všechny naše kategorie, a to i náš A tým, což nebývalo při posledních oslavách zvykem. Také děkuji našim členům a fanouškům, kteří nám pomohli s výstavou k 80 letům a dodali historické fotografie.

Rok 2023 je za námi, co vás čeká v roce novém?
V roce 2024 nás žádné oslavy nečekají. Valná hromada nebude volební, můžeme se tedy plně soustředit na sportovní výkony našich družstev. Z tradičních akcí nás čeká příprava fotbalového plesu, který se koná 26.ledna 2024. V únoru se v Brušperku na umělce odehraje zimní turnaj dorostu a nově i turnaj starších žáků. Pouťová zábava je v plánu v sobotu 27. dubna 2024. Touto cestou bych zároveň chtěl poděkovat všem našim hráčům, členům a příznivcům za spolupráci v roce 2023 a popřát všem hodně zdraví v roce 2024.

2. 11. 2023

Pavel Prejda: Výborná atmosféra se odráží i na našich výsledcích!

Fotbalové soutěže ulehly k zimnímu spánku. Jak se na podzim dařilo brušperským fotbalistkám a fotbalistům? A s jakými ambicemi půjdou do jara? Nejen o tom jsme si podívali s předsedou oddílu Pavlem Prejdou.

V létě, po valné hromadě, nastoupil nový výbor. Jak jste se sehráli?

S odstupem několika měsíců musím coby předseda konstatovat, že jsme na jedné lodi a panuje mezi námi výborná pracovní atmosféra. Všichni odvádí svou práci na jedničku s hvězdičkou, což se na fungování našeho klubu projevuje. Výborná atmosféra se odráží i v naší sportovní činnosti a na našich výsledcích.

Mluvil jste o změnách ve vedení klubu…

Jsem moc rád, že výbor úzce spolupracuje s novým sekretářem Lukášem Makuchem, jenž má na starost veškerou administrativu včetně členské základny a vybavení klubu. Tato spolupráce se velmi osvědčila a Lukáš výboru hodně pomáhá. Pomáhá nám také Mirek Salač, který má na starost organizaci trenérů, školení nebo granty s Moravskoslezským fotbalovým svazem.

V Brušperku naopak skončil bývalý správce areálu Petr Makuch. Jak jste se s ním rozloučili?

Ještě jednou bych mu chtěl poděkovat. Pro klub toho udělal opravdu hodně. Ať už jako člen výboru, tak i coby správce areálu. Za vedení jsme mu poděkovali na posledním domácím zápase, poděkovala mu taky paní starostka s tajemníkem města Brušperk. Odvedl spoustu práce. Velmi si vážíme taky toho, jak nám s údržbou sportovního areálu pomáhá město. Věřím, že naše spolupráce bude nadále pokračovat minimálně na stejné úrovni jako dosud.

Co sportovní stránka, jak se vám na podzim dařilo?

Byli jsme velmi úspěšní. U mužů došlo k velké obměně kádru, tým jsme poskládali opravdu velmi dobře. Čeká nás poslední zápas sezony (rozhovor vznikl ještě před závěrečným utkáním podzimu), každopádně držíme se v horních patrech tabulky, za což jsem velmi rád. V soutěži máme snad nejmladší tým, hráči mají okolo 20 let a čeká je zajímavá budoucnost.

Jak se daří mládežnickým týmům?

V horních patrech tabulky hrají i dorostenci na sedmém místě, starší žáci, kteří jsou těsně druzí, mladší žáci jsou čtvrtí. Juniorky jsou první a ženy páté. Předpřípravka je na čele svých přípravných turnajů. Jsme hrdí na to, jak na tom po sportovní stránce jsme na a těšíme se na jaro. Věřím, že v těchto výkonech budeme pokračovat i nadále. Doufám v to, že žáci postoupí do vyšší soutěže, a zbývající týmy zůstanou nahoře.

Rok 2023 míří do konce. Jaký byl?

Každý rok je náročný, ale každý taky přináší spoustu krásných momentů. Velmi si vážíme skvělé spolupráce s paní starostkou a městem Brušperk. Není to klišé, ale naše spolupráce je nadstandardní, velmi nám pomáhá. Snažíme se jim to vynahrazovat tím, jak se o děti staráme. Myslím, že vedení města může být hrdé na to, co pro Brušperk děláme.

Také se vám velmi daří práce s dětmi. Je to tak?

Určitě, stále se nám hlásí noví členové, kluci i holky. V předpřípravce máme 30 dětí, což tady nikdy nebylo. Jsem hrdý na náš výbor a trenéry, kterým patří velké poděkování za to, jak se o děti starají a co pro ně dělají. Nebýt jich, tak nejsme největší neziskovou organizací ve městě a jedním z největších oddílů v péči o děti v rámci celého kraje. Naší členskou základnou patříme hodně nahoru. Ještě bych chtěl poděkovat našim věrným fanouškům, kteří nás povzbuzují nejen doma, ale jezdí s námi i ven. Bez fanoušků by totiž nebyl fotbal.

Budete se i nadále objevovat na mimofotbalových aktivitách?

Samozřejmě! Pořádáme fotbalové zábavy, děláme i brigády na hřišti, abychom přispěli ke zkrášlení našeho areálu. Děláme i zábavy U Hynečka. Náš roční rozpočet je již přes 3 milionů korun. Je to strašně velké číslo. Děkujeme proto všem, kteří se na fungování klubu podílí.

Rok 2024 klepe na dveře. Jaký máte vzkaz pro vaše fanoušky?

Fanouškům, ale také hráčům, vedení města, partnerům, výboru a všem lidem v Brušperku přeji jen to nejlepší. A to jak po sportovní, tak i po osobní stránce. Hlavní je pevné zdraví, ale přeji jim také mnoho štěstí a úspěchů. Ať je pro ně ten příští rok takový, jaký si ho přejí!

6. 10. 2023

Fotbalový nábor přilákal okolo stovky dětí

V září proběhl fotbalový nábor do oddílu SK Brušperk. O ten byl, stejně jako v minulých letech, veliký zájem.

Náboru se zúčastnily předškoláci ze čtyř mateřských školek – dvou brušperských, jedné ze Staré Vsi a jedné z Krmelína. Z těch děti dojely autobusem, chlapci a dívky z Brušperku dorazili po svých. Malé talenty mělo na starost několik trenérů, kteří se pohybovali na jednotlivých stanovištích. "Běhalo se, skákalo, děti vedly míč, hrály fotbálek. Zjišťujeme, jak jsou na tom s pohybem," uvedl sekretář klubu a brušperský trenér Miroslav Salač. Začínalo se okolo půl desáté, na dvanáctou hodinu už byly děti ve školce zpátky na oběd.

Náboru se zúčastnilo okolo stovky dětí. "Byli mezi nimi šikovní chlapci a dívky. Postupně je oslovujeme a zveme na tréninky," řekl Salač. Malé děti se do oddílu začleňují průběžně. "Pokud na ně máme čtyři trenéry, tak jich tam může být tak 35 až 40. Nechceme je hlídat, chceme je něco naučit. Takže je k nám zveme průběžně," vysvětlil.

Nejmenší fotbalisté a fotbalisty dělají své první fotbalové krůčky v předpřípravce, která je určena předškolákům ve věku pěti a šesti let. "Na tréninky se schází dvakrát týdně, v úterky a čtvrtky. "Teď bylo hezky, tak jsme ještě mohli být venku, ale s horšícím se počasím už půjdeme do haly," pokračoval Salač.

Brušperk má také v plánu přihlásit tři týmy nejmenších do krajské zimní ligy. "Chtěli bychom, ať se protočí všichni, ať se prostřídají a vyzkouší si to," řekl Salač. Neučí se však jen děti, ale také jejich rodiče. "Pomalu je učíme, že se hraje o víkendech, takže je důležité, aby fotbalem nežili jen děti, ale i dospěláci," usmál se.

Letošní nábor se povedl na jedničku. "Jsme rádi, že se to vydařilo. Moc děkujeme ředitelkám, učitelkám i trenérům. Klobouk dolů, spolupráce je výborná a těšíme se, že v ní budeme pokračovat," uzavřel Salač.

7. 9. 2023

Historii brušperského fotbalu připomíná unikátní výstava

Brušperský fotbal letos má kulatých 80 let. Slavilo se na hřišti, historii klubu však připomíná také výstava, která je k vidění v Národním domě Brušperk.

Celá expozice je rozdělena na dvě části. Jednu tvoří novější fotky včetně snímků z nedávných oslav, v horním patře jsou pak k vidění fotky starší. "Oslovili jsme starší hráče, jestli nemají ve sbírce fotky, které by nám mohli poskytnout. Role hlavních sběratelů snímků se zhostili pánové Závis Cigánek a Arnošt Zahradník, kteří sehnali spoustu zajímavého materiálu," prozradil jeden z tvůrců výstavy Zdeněk Pavlas. "Pracovali jsme na tom s předsedou Pavlem Prejdou a Lukášem Makuchem, který měl velkou zásluhu i na skenování. Odvedl ohromnou práci, dokonce si v práci vzal i dovolenou, zvládl to skvěle," dodal Pavlas. O naaranžování výstavy se postaraly Kateřina Weselowská a Alena Stodolová z Informačního centra.

Na výstavě je k vidění zhruba 250 fotek. Ta nejstarší pochází z roku 1933 a zapůjčil ji pak Cigánek. Hodně cenná je také fotka z roku 1946, na které je zachycen Otakar Blecha, jenž byl v tomto roce vyhlášen nejlepším fotbalistou Brušperku. "K vidění jsou i staré poháry, dresy nebo stará plátěná nosítka, která se tehdy používala. Na fotkách jsou všechny skupiny, od přípravky až do mužů, od minulosti do dnešní doby," řekl Zdeněk Pavlas.

Na slavnostní zahájení výstavy, které proběhlo 31. srpna, dorazila starostka Brušperku Lucie Krátká i bývalí hráči klubu. "Ohlasy máme hodně pozitivní. Spousta lidí výstavu navštívila také během dnů města. Jsme rádi, že se to povedlo a že takto můžeme lidem připomenout bohatou historii SK Brušperk," těší Pavlase. Výstava bude k vidění až do konce října.

5. 8. 2023

To byla jízda. Anička Ožanová z Brušperku dala v sezoně 105 gólů

Dvanáctiletá fotbalistka Anna Ožanová z Brušperku má za sebou parádní sezonu. Se svými spoluhráčkami vyhrála krajskou soutěž žákyň a na konto si připsala více než sto branek. Jednou by se ráda stala fotbalovou profesionálkou.

Co tě k fotbalu přivedlo?

Fotbal hraji od šesti let. Jednou mě taťka vzal na fotbalový trénink v Brušperku. Byli tam trenéři Rosťa s Milanem. A díky nim mě fotbal zaujal natolik, že ho hraji dodnes.

Hráli fotbal i rodiče?

Taťka fotbal dříve hrával. Dnes si ho jde sem tam v neděli kopnout.

Hraješ celou dobu za Brušperk?

Ano, v Brušperku hraji celou dobu.

Letos jsi byla nejlepší střelkyní celé ligy. Kolik těch gólů nakonec bylo?

S holkami jsme hrály krajskou soutěž žákyň, kterou jsme vyhrály. Nastřílela jsem 105 gólů, ale bylo to hlavně díky mým spoluhráčkám, kterým bych chtěla poděkovat.

Pamatuješ si, kolik gólů jsi dala maximálně v jednom zápase?

V jednom domácím zápase proti Karviné jsem nastřílela 18 branek.

Spoléhaly na tebe ostatní hráčky hodně?

To nevím, jestli spoléhaly. Hraji převážně v útoku, a proto se snažím dávat góly.

Jaké máš fotbalové sny? Kam až bys to chtěla dotáhnout?

Chtěla bych se v budoucnu fotbalu věnovat profesionálně.

Máš nějakého oblíbeného fotbalistu nebo fotbalistku?

Můj asi nejoblíbenější fotbalista je Lionel Messi.

Vyjela už jsi za fotbalem i někam do zahraničí?

Ano, byly jsme s holkami na turnaji v Polsku, který se nám povedlo taky vyhrát. V minulém roce jsme se byly s holkami podívat i v Praze na zápase ženské Ligy mistrů mezi Slavií a Wolfsburgem.

Čemu se kromě fotbalu věnuješ? Máš i další koníčky?

Dříve jsem se věnovala i krasobruslení a následně gymnastice, ale postupem času u mě vyhrál fotbal. Chodím ještě do zpěvu a sem tam na volejbal.

Máte v Brušperku dobrou fotbalovou partu?

Ano, partu máme super, a proto máme takové úspěchy. V posledním roce začalo s fotbalem hodně nových holek. Je vidět, že dívčí fotbal začíná být velice populární.

Co tě čeká o prázdninách?

Co s týče fotbalu, tak o prázdninách máme naplánovaný jeden turnaj v Bratislavě. Následně máme v Brušperku fotbalový kemp a pak španělský kemp v Novém Jičíně, kde by měli být trenéři ze Španělska. Na ten se moc těším. Na konci prázdnin máme každoročně třídenní fotbalové soustředění.

Chtěla bys na závěr něco dodat?

Chtěla bych hlavně poděkovat mým spoluhráčkám, bez kterých bych tolik gólů nedala, trenérům a všem, kteří nás podporují.

3. 7. 2023

Prioritou zůstává práce s mládeží, říká Ing. Pavel Prejda

Fotbalisté Brušperku mají staronového předsedu, kterým byl zvolen Pavel Prejda. Jak hodnotí uplynulou sezonu? Co si přeje do té následující? A jak to vypadá s oslavami 80 let od založení klubu? V rozhovoru toho prozradil ještě víc.

Letošní sezona je minulostí. Muži se nakonec zachránili, ulevilo se vám?

Muži přišli o hodně zraněných hráčů, ztratili formu a nedařilo se jim. Naštěstí sestupuje jen jeden tým, takže se v krajském přeboru zachránili. Došlo také k trenérské výměně a novým koučem se stal Leon Dostalík. Už nyní připravujeme obměněný a posílený kádr pro příští sezonu. Věříme, že ta už bude daleko úspěšnější.

Jak se vedlo ostatním týmům?

Splnily očekávání. Největší radost máme z těch nejmenších, mladších žáků a přípravky. Mladší žáci v krajské soutěži na jaře neprohráli ani jeden zápas. Během celé sezony prohráli pouze jednou, navíc už v září. Vyhrávají turnaje, stejně jako přípravka, která se nám úspěšně rozrůstá. Máme z toho velikou radost. Ženy si splnily cíl, to samé dorost. Věřím, že povedená bude i příští sezona.

Valná hromada dlouho hledala nové vedení. Jak to tedy nakonec dopadlo?

Nebyla shoda v tom, kdo bude v čele a ve výboru. Nakonec však valná hromada drtivou většinou rozhodla. Staronovým předsedou jsem se stal já, místopředsedou Zdeněk Pavlas, v úzkém výboru jsou také ekonom Rostislav Šimon a František Koval. Dalšími členy výboru jsou Svatopluk Slovák, Marek Hubálek a Aleš Strakoš.

Jaké priority si nový výkonný výbor stanovil?

Jasnou prioritou zůstává práce s mládeží. Chceme udržet krajské soutěže, které tady máme. Taky budeme tlačit na to, aby naše B mužstvo v příštím roce postoupilo do I.B třídy. Zároveň budeme usilovat o návrat starších žáků do krajského přeboru. Společně nás čeká hodně práce.

Jak to vypadá s novými šatnami?

Ty jsou další prioritou. Jejich výstavbu už chceme dotáhnout do konce. Věřím, že ve spolupráci s městem se nám náš krásný areál povede dobudovat. Je to totiž už to poslední, co nám tady chybí. Nové šatny však potřebujeme jako sůl. Ty současné jsou už nevyhovující a malé. Moc rádi bychom všem našim hráčům a hráčkám nabídli moderní a důstojné zázemí.

Jaký máte vzkaz pro lidi, kteří vás letos podporovali?

Chtěl bych poděkovat všem trenérům, funkcionářům, přátelům, partnerům a divákům. A hlavně radě města a zastupitelům za to, že jsme mohli úspěšně tento ročník odehrát. Jsme rádi, že díky všem, co nás podporují, můžeme do klubu přivádět stále nové fotbalisty. Naše řady se rozrůstají a my z toho máme velikou radost.

V příští sezoně budete slavit 80 let od založení klubu. Chystáte oslavy?

Určitě. A už se na ně moc těšíme. Oslavy proběhnou na podzim, organizace se pečlivě piluje. Budeme slavit na hřišti, bude to fotbalová zábava. Chystáme taky speciální Sportík, který rozešleme všem občanům v Brušperku, aby se mohli o naší historii dozvědět víc. Myslím, že to budou důstojné oslavy.

7. 6. 2023

Potřebujeme se dostat na vítěznou vlnu, nabádá nový trenér Brušperku Dostalík

Fotbalisté Brušperku prochází během jara v krajském přeboru obrovskou krizí, kterou odnesl trenér Ondrej Hančín mladší. Toho nahradil Leon Dostalík.

Čtyřiapadesátiletý Dostalík vedl svůj nový tým ve dvou zápasech. Brušperk nejprve nestačil na Řepiště (0:1) a poté prohrál 0:2 v Orlové. "Nehráli jsme špatně, měli jsme šance, ale položil nás smolný začátek a konec," řekl Dostalík, jenž ještě nedávno vedl Petřvald na Moravě.

V Brušperku už Dostalík dříve působil. Když dostal laso letos na jaře, tak neváhal a vydal se na náročnou misi. Brušperk totiž na jaře ještě nebodoval. "Nálada není nejlepší, prohrává se, což není optimální. Tým je pod dekou," přiznal zkušený kouč, který v minulosti vedl taky Vítkovice nebo Čeladnou.

Před úvodním duelem proti Řepištím Dostalík tahal sestavu z klobouku. "Kluci to ale odbojovali. Ukázali cestu, jak se mohou posunout dál," pochválil své svěřence po těsné porážce se suverénním lídrem tabulky. "Před mým příchodem se tady trénovalo dvakrát týdně, což jsme změnili. Teď trénujeme třikrát týdně, hráči to přijali v pohodě," dodal.

Brušperk je pět kol před koncem v tabulce třináctý. Vřesina však ztrácí jen dva body, Heřmanice tři. Suverénně poslední jsou pak Bolatice. Jenže i ty nad Brušperkem na jaře vyhrály. "Jsme namočeni v sestupu, ale budeme bojovat. Tvrdě pracujeme na tom, abychom přebor zachránili. Tým určitě má potenciál, jen to musí potvrdit na hřišti. Teď se potřebujeme dostat na vítěznou vlnu a dobře trénovat, to se nám pak vrátí," uzavřel Dostalík.

5. 5. 2023

Fotbalový ples se povedl na jedničku!

SK Brušperk po dvou letech opět pořádal oblíbený fotbalový ples. Předešlé ročníky zhatil koronavirus, tentokrát se ale zábava povedla na jedničku. Více nám prozradil organizátor Zdeněk Pavlas.

Fotbalový ples se v Brušperku těší velké oblibě. Jak se povedl ten letošní?

Byl skvělý. Letos se konal už jeho osmnáctý ročník, který byl vyprodán do posledního místečka. Lidé byli spokojení. Musím říct, že letošní ročník byl jedním z nejpovedenějších v historii.

Plesalo se v Restauraci U Hynečků. Kdo všechno vám pomáhal?

Chtěl bych moc poděkovat paní Žaludové, která restauraci provozuje. Taky bych chtěl poděkovat klukům ze staré gardy brušperského fotbalu, kteří pomohli s realizací a výzdobou.

Jaký letos byl doprovodný program?

O doprovodný program se skvělým vstoupením postaral úspěšný AP klub Brušperk. Zábavu a skvělou muziku zase zajistila kapela Karm. Hráli perfektně, všichni byli nadšení.

Ples nabídl i hodně bohatou tombolu o velmi lákavé ceny. Líbila se lidem?

Jasně, tombolu si všichni užili. Opravdu se povedla. Musíme poděkovat i našim sponzorům. V ceně vstupenky byla taky výborná večeře a bohatý raut.

Kdo všechno na ples dorazil?

Ples z velké části vyprodaly brušperské fotbalistky. Dorazili také naši hráči, trenéři, zástupci klubu, rodiče i fanoušci. Bylo nás tady plno.

Letošní ples je minulostí. Už přemýšlíte o tom příštím?

Určitě. Chtěli bychom přidat ještě jedno vystoupení. Třeba někoho, kdo umí žonglovat s míčem. Uvidíme, co se nám povede. Plánujeme i pouťovou zábavu. Brušperský fotbal letos navíc slaví 80 let, takže bychom k tomu taky chtěli něco nachystat.

3. 4. 2023

Máme dlouhodobou vizi, říká trenér mladších žáků Strakoš

Mladší žáci fotbalového Brušpekru odehráli velmi dobrý podzim. Na ten navazují i v zimní přípravě, během které se jim daří na jedničku. Radost z toho má i trenér Aleš Strakoš.

Zimní příprava je v plném proudu. Co všechno už máte za sebou?

Tak, jako každý rok, jsme si zahráli krajskou zimní ligu. Hráli jsme v hale v Brušperku, kde jsme se potkávali s týmy, s nimiž hrajeme i v naší soutěži. Neprohráli jsme ani jeden zápas. Kluci k tomu přistoupili velmi dobře a hráli hodně aktivně. Kombinovali, dávali hodně branek a moc jich nedostávali. Hodnotím to velmi kladně. Stejně jako turnaj SMOPO, který se nám povedlo vyhrát.

Už se připravujete i venku?

Venku jsme se zatím moc neohřáli. Venkovní turnaje totiž nehrajeme a přátelské zápasy nás čekají až v březnu. Jarní část sezony startuje v dubnu.

S čím do jara půjdete?

Máme dlouhodobou vizi. Pro nás není důležitý výsledek. Hlavní je, aby se kluci naučili návyky, které pak uplatní i ve starší kategorii. Aby byli pohybliví, zaměřujeme se taky na koordinaci těla a práci s míčem. Neklademe důraz na taktiku. Jde o to, aby hráli s balonem, což je v jejich věku nejdůležitější.

Kdy jste začali s přípravou?

Vánoční přestávka trvala od poloviny prosince do začátku ledna. Kluci si odpočinuli od fotbalu a od pátého ledna poctivě, třikrát týdně, trénujeme.

Když se ohlédneme zpátky – jak hodnotíte podzim?

Byl velmi úspěšný. Hráli jsme kvalitní zápasy, nevyšlo nám jen utkání s Polankou, ve kterém jsme neproměňovali naše šance. Taky nás tam zlobila zranění a nemoci, jinak byla ale celá podzimní sezona na velmi dobré úrovni. Jak po herní, tak po zdravotní stránce.

Přibíráte ještě případné nové fotbalové zájemce?

Na podzim k nám pár nových kluků přišlo, třeba z Hrabové nebo Vítkovic, kteří chtěli hrát za Brušperk. Kluci je přijali skvěle a zapojili je do svého kolektivu.

2. 2. 2023

O naše kluky je zájem i ve větších klubech, říká trenér Dryják

Starší přípravka dělá fotbalovému Brušperku velkou radost. Nejen, že se ji daří na hřišti, ale taky za ni nastupuje spousta dětí. Ty má na starost trenér Miroslav Dryják.

Jaký byl, z pohledu starší přípravky, podzim?

Co se týká podzimní části sezony, tak si myslím, že vše proběhlo ke spokojenosti hráčů, trenérů a v neposlední řadě i rodičů.

Co všechno jste absolvovali? A jak vám dařilo?

Máme přihlášená dvě mužstva v soutěžích pod hlavičkou MFS Ostrava, v obou soutěžích se pohybujeme ve středu tabulky, ale hlavně patříme k týmům s větším počtem nastřílených gólů. V obou soutěžích jsme takto střelecky úspěšní i s pomocí brušperských fotbalistek, za což jim děkuji.

Kolik jste měli na podzim dětí?

V této kategorii hrají kluci narození v letech 2012 a 2013. Na to, že jsme malý klub, tak máme v týmu okolo 35 hráčů, což je za mě neuvěřitelné. Máme jak kluky místní, tak z okolních obcí.

Jsou mladí fotbalisté Brušperku šikovní? Nacházíte stále nové talenty?

V této kategorii je úžasné, že na klucích je s každým dalším tréninkem vidět zlepšení. Kluci pilně trénují, a tak je jasné, že máme i několik hodně nadaných a šikovných hráčů, kteří jsou v Brušperku spokojeni, za což jsme samozřejmě rádi. O tyto kluky je zájem i ve větších klubech, ale i díky výborné spolupráci s rodiči zatím zůstávají u nás.

Co všechno vás čeká během zimy?

Kluci trénují a hrají zápasy celý rok, až na dva měsíce prázdnin, takže jediné volno v zimě mají během vánočních svátků. Díky výborným podmínkám, které v Brušperku máme, můžeme trénovat jak v hale, tak v případě příznivého počasí i venku na hřišti s umělou trávou, které je vybaveno umělým osvětlením. Během tréninků v hale se dvakrát týdně snažíme, kromě dovedností zaměřených na fotbal, provádět různá kompenzační cvičení, jako je švihadlo, protahování či posilování. Toto probíhá pod vedením paní Varady, za což jí patří poděkování.

Jaké turnaje vás v zimě čekají?

Během zimní sezony se účastníme Krajské zimní ligy. Ta se hraje systémem turnajů v halách v Brušperku a okolí. Aby si zahráli všichni kluci, přihlásili jsme v této kategorii tři týmy, což se, myslím, zatím v kategorii starší přípravky v Brušperku ještě nestalo. Hala v Brušperku je naše nejoblíbenější nejen proto, že je domácí, ale hlavně proto, že široko daleko nemá jak velikostí, tak zázemím, konkurenci.

A co jaro? Jaké bude? Co všechno máte v plánu?

Hala je sice v Brušperku krásná, ale už se všichni těšíme na jaro a tréninky na přírodní trávě. V jarní části budeme dohrávat obě skupiny ostravských soutěží a máme domluveny přátelské zápasy, například s 1.FC Poruba. Část kluků z kategorie (ročník 2012) už se navíc bude chystat na přechod na větší hřiště a hru v počtu 7+1.

Plánujete i nějaké nábory? Nabíráte stále nové členy?

V této kategorii, už i vzhledem k počtu hráčů, nábory neprobíhají. Přesto rádi přivítáme nové talentované kluky. Zároveň bych rád poděkoval celému trenérskému týmu, a to včetně pomocníků z řad rodičů. Ať už za pomoc s tréninky, nebo s dopravou na zápasy.

14. 1. 2023

Brušperský fotbal má 80 let. Oslavy budou velké, říká předseda Prejda

Něco končí, něco dalšího zase začíná. Rok 2022 byl náročný i plný nástrah a nikdo neví, co se bude dít dál. Brušperský fotbal však válčí statečně a chystá se na významný rok, během něhož bude slavit osmdesát let od svého vzniku. "Máme se na co těšit," slibuje předseda oddílu Pavel Prejda.

Jaké je vaše přání do nadcházejícího roku 2023?

Přál bych si, aby rok proběhl v poklidu a míru, aby nebyla válka, covid ani nic dalšího, co by mohlo zasáhnout do fotbalového života. Byl bych rád, aby naši hráči byli zdraví a hráli krásný fotbal, abychom se pohybovali na předních místech tabulky a aby se našemu spolku dařilo. Taky budu rád, když se nám budou i nadále hlásit nové děti, protože z toho mám vždy největší radost. Je to naše krev, naše budoucnost, takže si moc přeji, aby k nám kluci i holky chodili i nadále.

A co byste si přál pro klub?

Budeme mít 80 let a já bych nám chtěl popřát, aby se nám konečně splnilo naše dlouholeté přání. Tedy abychom dostavěli náš nádherný sportovní areál, který nám závidí všechna města a obce i z dalekého okolí. Zasloužíme si to i coby největší nezisková organizace, která ve městě působí. Musíme dobudovat naše zázemí, jak po stránce sportovní, tak hygienické. Na mysli mám dokončení výstavby šaten. Je připravena projektová dokumentace, která se však zřejmě bude muset, vzhledem k situaci, která ve světě panuje, upravit. Máme ale platné stavební povolení. Teď to jen bude chtít vůli zastupitelů, aby nám finančně pomohli, a my budeme moct požádat o dotaci Národní sportovní agenturu.

Kdy by se s výstavbou mohlo začít?

Nevím, jestli se nám to podaří už v roce 2023. Je to běh na delší dobu, ale bylo by krásné, kdybychom v roce našeho výročí mohli projekt nastartovat. Podle mě si to zasloužíme.

Máte nějaký vzkaz pro brušperské fotbalisty a fotbalistky či další lidi, kteří se točí okolo vašeho spolku?

Hlavně, aby neztratili lásku k fotbalu. Obzvlášť ti malí, aby dosáhli co nejlepších výsledků, vyhýbala se jim zranění a měli radost z fotbalu. Taky chci popřát našim fanouškům, sponzorům, sportovním přátelům a zastupitelům hodně zdraví, štěstí a úspěchů.

Co rok 2022, jaký byl?

Máme za sebou rok, který nebyl jednoduchý. Všichni jsme se potýkali s následky covidu, který se nám naštěstí povedlo překonat. Zároveň mi udělalo velkou radost, že nám narostly řady našich nejmladších. Jsem moc rád, že nám v klubu dětí přibývá. A to jak kluků, tak holek, což je velmi pozitivní.

Jste spokojen s podzimními výsledky?

Po sportovní stránce hrajeme ve všech kategoriích středy tabulek, což odpovídá současným možnostem brušperského fotbalu.

Jak zvládáte velké zdražování?

Covid sice odešel, ale přišla válka, což se promítlo do ekonomické situace. Zdražila energie, teď má zdražit vodné a stočné. Není to jednoduché, nechceme omezovat tréninky ani halu pro děti, ale museli jsme sáhnout k nějakým finančním rezervám a uvidíme, co bude dál. Navíc se čeká ještě větší zdražení, takže musíme rozpočet připravit tak, abychom vyšli a všechno zvládli. Nechceme se omezovat, naopak, chceme přivítat další děti. Nedáváme nesmyslné peníze do A týmu. Ten je sice výkladní skříní klubu a je dobře, že hraje nahoře, ale pořád říkáme, že naší prioritou jsou děti. Obrovský dík patří také členům výboru či trenérům, kteří na úkor svého volna, rodiny či koníčků obětují svůj čas našemu klubu. Děti vedou dobře, jsem na ně hrdý.

Prozradíte nám, co všechno chystáte k oslavě 80 let?

V našem svátečním roce se chceme prezentovat dobrým fotbalem a přijímat další děti. Taky připravujeme velké oslavy, celoroční program, chceme představit náš spolek, plánujeme spoustu akcí, turnaje pro děti i utkání hvězd. Začínáme začátkem února plesem, kterým naše oslavy odstartují.

15. 12. 2022

Pavel Prejda: Jsem rád, že děti chtějí hrát za Brušperk

Fotbalová sezona 2022/23 je v polovině. Síly na jaro teď čerpají i brušperští fotbalisté a fotbalistky, kteří společně během minulých měsíců bojovali o co nejlepší výsledky. Nejen o tom, jaký podzim mají za sebou, jsme si popovídali s předsedou oddílu Pavlem Prejdou.

Fotbalový podzim je minulostí. Jaký byl?

Konečně to byl podzim bez covidových omezení. Neřešily se problémy s překládáním zápasů, na podzim navíc docela vyšlo počasí. Negativní ale bylo zdražení energií, což se promítá do ekonomiky našeho klubu. Navíc přichází zima a zvyšují se náklady na pronájmy i provoz umělky. Musíme se s tím poprat a rozpočet dostane zabrat, protože to jsou náklady, se kterými jsme nepočítali.

Plánujete tedy nějaká omezení?

Nic se nemění, trénujeme tak, jako dosud. V zimě v hale trénují naše děti, které jsou naší prioritou. Vše tedy zůstane zachováno. Snažíme se najít prostředky, aby vše fungovalo tak, jak má.

Jak jste s podzimem spokojen po sportovní stránce?

Sportovní cíle, které jsme měli, jsme naplnili. Naše týmy jsou v klidných středech tabulky. Jediné, co nás trápí, je umístění starších žáků, kteří jsou ve spodní polovině tabulky. U dětí to je tak, že pokud je v této kategorii více hráčů ze staršího ročníku, kteří jsou vyšší a silnější, tak je rozdíl velmi výrazný. V příští sezoně nám ale do této kategorie dorostou mladší děti, takže doufám, že pak zase půjdeme nahoru a opět se vrátíme do krajského přeboru.

Co říkáte na podzimní výkony brušperského mužského A týmu?

Měl slabý začátek, ale tým se stabilizoval a zvedl. Teď uvažujeme o posílení, mužstvo podle mě může hrát nahoře.

Jak jste spokojeni s výkony vašeho béčka?

U B týmu se všechno konsoliduje. Příští rok by do něj mělo přijít pět dorostenců, což zvedne úroveň celého týmu. Na jaře bychom se chtěli zvednout a v příští sezoně se pokusíme o postup.

Sport během covidu zasáhly těžké časy. Jak jste na tom nyní se základnou dětí?

Přípravka mi dělá největší radost, stále máme spoustu dětí. Hlásí se nám, na podzim jsme měli výborný nábor. Mám radost, že chtějí hrát za Brušperk, volají mi i rodiče, teď je třeba doplnit to trenérsky, aby naši nejmenší do klubu zapadli a mohli se rozvíjet až do mužů. Děti jsou naší prioritou, funguje nám kontinuita od nejmenších dětí až po muže, stejně jako u dívek, kde nám přechází do žen. Věřím, že to tak bude i pokračovat.

Vnímáte velkou podporu okolí?

Chtěl bych poděkovat za podporu partnerům, bez jejichž financí bychom měli těžké časy. Stejně tak městu Brušperk a zastupitelům. Věřím, že nové zastupitelstvo bude nakloněno nejen fotbalu, ale sportu celkově. Jsou tady i další organizace, které potřebují pomoc. Věřím, že zastupitelé budou podporovat volnočasové aktivity a poskytnou takové zázemí, aby děti v Brušperku měly možnost sportovat. Chtěl bych taky poděkovat našim věrným fanouškům. Jsem rád, že jsme největší organizací v Brušperku, rozsahem činnosti i členskou základnou.

Letošní rok míří do finále. Co byste chtěl lidem vzkázat?

Všem přeji pěkné Vánoce. Přál bych lidem, aby byly klidné, spokojené a rodinné. Nám začíná vánoční přestávka, tak snad si všichni odpočinou a neberou síly, abychom od ledna zase mohli společně bojovat za Brušperk. 

6. 11. 2022

Brušperk hledal budoucí fotbalové naděje, přišlo jich skoro 80

Brušperk uspořádal na začátku října úspěšný nábor dětí, kterého se zúčastnilo téměř osm desítek budoucích fotbalových nadějí. Ty si vyzkoušely řadu disciplín a her, dostaly reklamní předměty i sladkosti. Akce se povedla na jedničku.

Nábor proběhl pátého října. "Byla to nabídka FAČRu, přihlásili jsme se do projektu a uspěli jsme," řekl Miroslav Salač, jenž má v Brušperku na starost dorost, a který se postaral taky o nábor. Ten byl určen pro ročníky 2016 a 2017, tedy pro předpřípravku.

Fotbalový klub oslovil mateřské školy z Brušperku, Krmelína a Staré Vsi nad Ondřejnicí. Náboru se zúčastnilo osm trenérů, ale taky sedm učitelek, které poskytly malým dětem doprovod. Pro fotbalové zájemce bylo připraveno několik stanovišť, na kterých si vyzkoušeli různé disciplíny.

Děti trefovaly branku, běhaly, vyzkoušely si slalom, skákaly přes malé branky nebo hrály přehazovanou. "Hry byly zaměřené na pohyb. Bylo vidět, že to děti bavilo a že by o fotbal měly skoro všechny zájem," potěšilo Salače. Zájemci z řad chlapců a dívek, kteří by si fotbal chtěli vyzkoušet i dál, mohou přijít na trénink do haly, který proběhne 4. listopadu od 16 do 17 hodin. "Už jsme poslali do škol letáčky. Dostali jsme zpětnou vazbu, všichni nám děkovali a děti byly nadšené, z čehož mám velikou radost," dodal.

Stejný nábor proběhl už před dvěma lety. "Tehdy se nám to vyplatilo, hodně dětí u nás zůstalo. Zájemci, kteří by si u nás fotbal chtěli vyzkoušet, však mohou přijít kdykoliv. Trenéři mají za úkol dát šanci každému chlapci a dívce, kteří k nám přijdou. Děti nabíráme v průběhu celého roku," nalákal budoucí fotbalisty a fotbalistky Salač, jenž zároveň prožívá úspěšnou sezonu s brušperským dorostem. "Jsme nahoře. Jasně, že chceme vyhrávat, ale hlavní pro mě je, aby si zahráli všichni. To je cesta, kterou chceme jít, a kterou taky jdeme" nastínil trenér svou vizi.


13. 10. 2022

Zpátky v Brušperku. Můžu klubu splatit to, co mi dal, říká Šilák

Jan Šilák začínal s fotbalem v Brušperku. Pak zamířil do Frýdku-Místku, nakoukl do Baníku, působil v Karviné a teď je zpátky v Brušperku. Má sice teprve 19 let, stihl toho ale už víc než dost.

Devatenáctiletý obránce je sice stále hráčem Karviné, aktuálně ale působí v Brušperku, za který už si letos připsal pár startů v krajském přeboru. "Byl jsem půl roku zraněný, a tak mi v Karviné řekli, abych si našel hostování. Proto jsem zase tady," prozradil.

Jan Šilák s Brušperkem nejprve trénoval a pak se zapojil i do soutěžního kolotoče. V Karviné nastupoval hlavně za dorost, několikrát už ale nakoukl i do B týmu. "Je to tam fajn. Rád bych se do Karviné ještě vrátil, ale teď jsem v Brušperku, pro který chci odvést maximum. Přišel jsem zatím na půlroční hostování, v zimě se uvidí, co bude dál," popsal.

Karvinský B tým, za který nastupoval, hraje v divizi. Brušperk působí o soutěž níž, rozhodně se ale nejedná o snadnou soutěž. "Je tady hodně soubojů," potvrzuje Šilák, který je rád, že svému mateřskému klubu může pomoct. "Můžu klubu splatit to, co mi dal. Je tady hodně kvalitních a mladých hráčů, myslím, že sezona by mohla být dobrá," dodal.

Brušperk sice v úvodu ročníku už několik bodů poztrácel, má však kvality na to, aby tabulkou stoupal vzhůru. "Nehrajeme vůbec špatně, jen nám chybí kvalita v zakončení. Je třeba, abychom využívali naše šance, každopádně hra se postupně zlepšuje," těší jej.

Šilákův fotbalový životopis je docela bohatý. Svítí v něm i Baník Ostrava, ve kterém působil v kategorii U16. "Bylo to tam hodně kvalitní, ale taky náročné. Když se vám něco nepovedlo, tak už tam byli další, kteří číhali na svou šanci," ohlíží se zpátky talentovaný obránce, který má Brušperku co nabídnout. "Jsem sice mladý, ale trenéři se mnou mohou počítat. Měl bych pomoct s tím, abychom nedostávali tolik gólů, možná bych sám mohl i nějaké dát," usmál se.


10. 9. 2022

Pavel Prejda: Jsme dobře připraveni!

Sezona začala. Hráči, fanoušci i rodiče jsou zase v pozoru a opět žijí fotbalovými příběhy. Na ročník plný zajímavých momentů se těší i předseda brušperského fotbalu Pavel Prejda.

Sezona začala. Jste rád, že je fotbalové čekání zase u konce?

Velmi se těším, jaká sezona to bude. Konečně snad bude bez covidových stresů, které nás provázely v minulých ročnících. Věřím, že letošní ročník proběhne v poklidnější atmosféře.

V roce 2023 bude mít váš klub 80 let. Těšíte se na slavnostní atmosféru?

Těším se velmi, protože osmdesáté narozeniny jsou krásným výročím. Podle některých pamětníků byl sice klub poprvé založen už v roce 1939, ale potom zanikl a znovu byl založen roku 1943, který je uváděn jako oficiální vznik současného klubu. Jsem si dobře vědom tradice SK Brušperk, vždyť klubem prošly stovky, možná tisíce fotbalistů, trenérů, funkcionářů a dalších, kteří klubu pomáhali a my navazujeme na práci svých předchůdců a chceme tu naši klubovou káru táhnout dál.

Vnímáte, že sezona to bude výjimečná?

Bude to obrovská událost. Chceme, aby naše sportovní úspěchy odpovídaly tak významnému výročí. Myslím, že jsme dobře připraveni a věřím, že naše týmy budou hrát v horní polovině tabulky. Přeju si, aby z našich výkonů a výsledků měli naši fanoušci radost.

Na oslavy se určitě těší i vaši členové, že?

Dnes má Spolek SK Brušperk 283 členů, přičemž mládež a děti z toho tvoří téměř 200 členů. Je to nejširší základna v oblasti mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem, což jsou, už jen vzhledem k počtu obyvatel, opravdu nesrovnatelná města.

Jako první do sezony vstoupili muži, kteří odehráli povedený zápas ve Vřesině. Vítězný vstup, to se počítá!

Utkání mělo velký náboj. Vřesina poprvé v historii postoupila a panovala tam vynikající atmosféra. Pro Vřesinu to byl svátek, naše mužstvo naštěstí ukázalo velkou kvalitu a vyhrálo 2:1. Věřím, že v tom trendu budeme pokračovat dál. V dalším týdnu (rozhovor vznikl 8.8.) začínají dorostenci, B muži, rozběhnou se soutěže žáků, dívek i žen. Diváci se mají na co těšit a já věřím, že budou spokojeni.

S jakými prioritami jdete do podzimní sezony?

Chceme, aby nám narůstal počet dětí. Přilákat děti ke sportování však není v současné době jednoduché, protože lákadel a možností, jak trávit volný čas, mají hodně. U nás v klubu se snažíme dávat reálné cíle a chceme počty mladých kluků i holek navyšovat. Proto také máme jen u mládeže 25 trenérů a vedoucích, pomáhají také rodiče. Bez těchto lidí bychom se těžko obešli. Považujeme tento trend za obrovský přínos pro celý náš klub. A je pro nás pochvalou, že se naše základna rozrůstá. A to nejen u chlapců, ale i u dívek. Coby předseda to maximálně podporuji a jsem rád, že se nám práce s mládeží daří. Za to děkuji trenérům i výboru, ale taky obětavým rodičům našich dětí.

A co areál vašeho Spolku SK Brušperk?

Už jsem zmínil, že se chceme ještě více zaměřit na práci s mládeži. Důležité je, abychom mohli dále budovat základnu mladých a uměli s nimi pracovat tak, aby je fotbal bavil. K tomu je potřeba mít kvalitní zázemí. V minulých letech se nám podařilo postavit hřiště s umělým povrchem, což byla průlomová věc a obrovská pomoc hlavně pro práci s dětmi a mládeží. Rozšířily se tím tréninkové možnosti a děti mohou kvalitně trénovat i za nepříznivého počasí.

Co byste si pro klub přál v osmdesátému výročí?

Ten nejlepší dárek, který by mohl k výročí dostat! Tím je výstavba nových šaten spojených s technickým zázemím klubu.

Je něco, co vás na startu sezony trápí?

Jediné, co nám kazí radost, jsou rostoucí ceny energií. Proto jsme na umělce museli zvednout nájem a růst cen se projevil i v ekonomice. Věřím však, že se s tím vypořádáme a rozpočet, který jsme si pro letošní rok naplánovali, nepřekročíme.


3. 8. 2022

Od fanoušků cítím velkou podporu, říká Yuri Savka

Fotbalisté Brušperku půjdou do nové sezony krajského přeboru s přáním umístit se lépe než v uplynulém ročníku. V týmu opět bude figurovat taky Yuri Savka z Ukrajiny.

Yuri Savka pochází ze Zakarpatské oblasti. Tedy z území, které bylo historicky součástí Československa. Na fotbal se dal už jako malý a nyní ve své kariéře pokračuje v Brušperku, ve kterém působí od zimy. "Kamarád mě pozval do Ostravy, kde jsem potkal milého člověka a kamaráda Zdeňka. Ten mi pomohl dostat se do Brušperku, kde můžu mou milovanou hru hrát i nadále," svěřil se čtyřiadvacetiletý fotbalista.

Brušperk se chystá na novou sezonu v krajském přeboru, ve které by chtěl hrát výš než v té poslední. "Je pravda, že Brušperk v minulém ročníku neskončil nejlépe, ale já věřím, že letos budeme hrát výš. Klidně i o postup do divize, protože už loni byly zápasy, ve kterých tým předvedl hodně vysokou úroveň," řekl Savka.

Ukrajinský fotbalista přiznal, že byl před prvním tréninkem v Brušperku hodně nervózní. "Ale hned od prvních minut jsem se tady cítil jako doma. Spoluhráči, trenéři i lidé z vedení klubu se ke mně chovali skvěle, stejně jako fanoušci, od kterých jsem během zápasů cítil velkou podporu. Snažím se jim to vrátit dobrými výkony," dodal Yuri Savka.

Brušperský fotbalista, stejně jako lidé z celého světa, s napětím sleduje, co se děje na Ukrajině. "Rusko zaútočilo na mou milovanou zemi, každý den zabíjí civilisty a děti. My jsme s přítelkyní měli to štěstí, že jsme byli v zahraničí, ale celá moje rodina a spousta přátel zůstávají na Ukrajině. Každý den doufám, že válka už dneska skončí, a že v ní Ukrajina zvítězí," přeje si Savka.

2. 8. 2022

Děti učíme fotbal milovat, říká Pavel Prejda

Je dohráno, fotbalové soutěže jsou minulostí. Po sezoně mají také fotbalisté a fotbalistky z Brušperku, kteří se během uplynulého ročníku posunuli zase o kus dopředu.

Uplynulá sezona byla dlouhá, a vzhledem ke všem okolnostem, které se doma i ve světě dějí, také náročná. Brušperské týmy ji ale zvládly.

Muži z Brušperku odehráli další ročník v krajském přeboru, v němž se umístili ve druhé polovině tabulky. "Možná jsme čekali, že skončíme výš, ale věděli jsme, že letos budeme mužstvo budovat. Zapracovali jsme do něj spoustu mladých hráčů, na kterých bychom chtěli postupně stavět. Příští rok totiž slavíme 80 let a chtěli bychom hrát minimálně do pátého místa," uvedl předseda klubu Pavel Prejda. "Náš mladý tým udělal velký pokrok. Nejen podle mě, ale i podle našich fanoušků, hrál čím dál lépe. Vše do sebe zapadá a já věřím, že příští sezonu budeme hrát na špici přeboru," dodal.

Brušperku se osvědčilo také založení B týmu, ve kterém sbírali zkušenosti dorostenci a mladí hráči, kteří ještě nedosáhli kvalit prvního týmu. Úvodní rok rezervní mužstvo skončilo šesté, v tom dalším už ale bude útočit výš. "Přijde tady pět dorostenců, omladíme kádr a máme velká očekávání. Chtěli bychom se postupně dostat minimálně do I.B třídy. Kluci už se otrkali a teď bude na nich, aby se ukázali, že si šanci zaslouží. Chceme, aby hráli na špici, a taky, aby byli připraveni na místo v A týmu," uvedl Pavel Prejda.

Povedenou sezonu odehráli brušperští dorostenci, před těmi bude ale v příštím roce velká výzva. Pět hráčů totiž přechází do mužů, a tak je bude třeba nahradit. "Věřím, že to zvládneme a budeme zase hrát v horní polovině tabulky, což je pro Brušperk standard," doufá předseda klubu, který zároveň věří, že se v příští sezoně bude více dařit brušperským starším žákům. Těm letošním totiž hrozí sestup. "Hráli jsme s týmy, které měly o rok nebo dva starší hráče. A to se projevilo, rok v žácích dělá totiž hrozně moc. Nicméně i nám dorůstají silné ročníky, takže se zase budeme postupně drápat nahoru," věří Prejda.

Že se blýská na lepší časy, to letos dokázali mladší žáci, kteří ukázali obrovský potenciál. Stejně jako přípravka a předpřípravka, které vyhrávaly turnaje. "Sklízíme úspěchy. Nastupující generace má velké kvality a my se těšíme na to, že budou okupovat přední místa tabulky. Děti mají skvělý přístup, naši trenéři je pak učí fotbal hrát a milovat," říká spokojeně Prejda.

K brušperskému fotbalu patří taky ženy. A to jak ty dospělé, tak i mladé dívky. "Máme jich hodně. Trenéři se jim maximálně věnují a jsem na ně hrdý. Hlásí se jich více, než jsme čekali," těší Pavla Prejdu, který se vyjádřil taky ke stavu fotbalového areálu. "Potřebujeme nové šatny. Nejsme schopni převléct se všichni najednou, šaten je málo a někdo se musí převlékat venku. Z toho mi je smutno," přiznal.

Prioritou vedení klubu je proto přesvědčit zastupitele a získat dotaci na šatny nové. "Máme tady hodně týmů. A pokud chceme pokračovat v naší práci, tak potřebujeme odpovídající zázemí," zdůrazňuje Prejda, který letošní sezonu hodnotí jako vydařenou. "Chtěl bych poděkovat výboru i všem trenérům, kteří jsou našimi základními stavebními kameny a kterých si moc vážíme. Stejně jako reklamním partnerům, bez nichž by bylo těžké udržet naši úroveň. Taky moc děkuji příznivcům a fanouškům, kteří navštěvují nejen zápasy našich mužů, ale i mládeže. Jsme rádi, že jsme získali jejich důvěru a můžeme fotbalově rozvíjet jejich děti," uzavřel Pavel Prejda.

16. 5. 2022

David Hutník: V Brušperku je výborná parta

Jedním z hráčů, který v zimě posílil brušperský tým mužů, je David Hutník. Čtyřiadvacetiletý záložník se ihned stal důležitou postavou brušperské sestavy a působení v klubu si užívá.

Co vás do Brušperku přivedlo?
V zimě mi volal trenér Hančín, jestli bych neměl zájem se znovu vrátit do Brušperku. No a jelikož tohle prostředí moc dobře znám, tak jsem moc neváhal.
Připomeňte nám, kdy jste v Brušperku naposledy působil?
V Brušperku už jsem působil rok ve starších žácích, rád jsem se tady vrátil.
Na podzim jste hrál v Novém Jičíně, potom v Petřvaldě na Moravě. Proč jste se potom odhodlal k odchodu?
Na podzim jsem odehrál ještě pár zápasů za Nový Jičín, ale neměl jsem takovou herní vytíženost, kterou bych chtěl. S vedením a trenérem jsme se tedy domluvili, že bude nejlepší pravidelně hrát, takže zbytek podzimu už jsem odehrál v Petřvaldě na Moravě. Následovala zimní příprava, kterou jsem absolvoval zpátky na zkoušce ve Frýdlantu, ale bohužel to v tu chvíli kvůli pracovním povinnostem a covidu nevyšlo. Ozval se mi Brušperk a dohodli jsme se.
S čím jste do Brušperku přišel? Jaká je vaše úloha?
Do Brušperku jsem přišel s tím, že chci týmu co nejvíce pomoct a posouvat se v tabulce nahoru. Co se týká mé úlohy, tak ta je stejná, jako u každého z týmu. Tedy odevzdat na hřišti 100 procent a vyhrát!
Jak jste se svými jarními výkony spokojený?
Odehrál jsem toho hodně, takže panuje spokojenost. Co se týká mých výkonů, tak až na zápas v Jakubčovicích, který se mi vůbec nepovedl, jsem zatím spokojený.
Brušperk se na jaře chtěl posunout do horní poloviny tabulky, zatím se vám to ale moc nedaří. Věříte, že ještě můžete poskočit nahoru?
Určitě věřím, že můžeme. Jdeme zápas od zápasu.
V čem musí Brušperk v zápasech ještě přidat? Co vás nejvíc trápí?
Kdybychom neměli Máru v útoku, který zařídil polovinu gólů na jaře, tak určitě střílení gólů.
A naopak, dokážete vypozorovat, v čem se tým nejvíc posunul dopředu?
Vytváříme si v zápase hodně šancí, které bohužel všechny neproměníme. Ale je vidět, že naše hra dostává kostru.
Když se ohlédnete zpátky, jste rád, že jste do Brušperku šel? Jste tady spokojený?
Určitě. Znám tady kluky, se kterými jsem hrál už dříve, což je super. Jsem tady velice spokojený, v Brušperku je výborná parta.

16. 5. 2022

Vyrůstal v Baníku, byl v reprezentaci, teď zkušený stoper hraje za Brušperk

Radek Pelán na začátku roku 2017 opustil Petřkovice a vydal se do Rakouska. V zemi našich sousedů hrával až do podzimu, pak se ale rozhodl, že se vrátí domů. A tak se stal novou posilou Brušperku.

"Znám trenéra Hančína, měl o mě zájem, a tak jsme se domluvili," vysvětluje dvaatřicetiletý bek, co jej přivedlo do Brušperku. "Nabídka mě zaujala. Tým má kvalitu a chce hrát fotbal, takže to není žádná bouchaná. Tréninky mají dobrou úroveň," dodal.
Radek Pelán dříve hrával a pracoval v Německu, několik posledních let ale dojížděl na zápasy do Rakouska. "Jezdil jsem tam každý víkend, někdy i pátky. Jedna cesta měla okolo 370 kilometrů," svěřil se. Cesty do Rakouska pro něj byly samozřejmě náročné, o to víc je proto nyní rád, že je zase doma. "Je to příjemné. Do Rakouska za mnou skoro nikdo nejezdil, teď na zápasy může chodit i moje rodina," těší jej.
V Rakousku hrál jednu z nižších lig, kterou přirovnal k našemu krajskému přeboru. Tedy k soutěži, ve které aktuálně působí s Brušperkem. "Byly tam silnější i slabší týmy, opravdu to bylo podobné, jako náš krajský přebor," uvedl.
Dvaatřicetiletý bek je odchovancem Baníku. V tom se dostal až do mužů, ale ligu si za první tým nikdy nezahrál. Tehdy se v Baníku setkal s hráči, jako byli Mario Lička, Antonín Buček nebo František Rajtoral. Pelán procházel taky mládežnickými výběry reprezentace, ve které to dotáhl až do týmu U19. Výše se pak ale nedostal. "Tehdy byli v týmu třeba Lukáš Hejda, který je teď kapitánem mistrovské Plzně, nebo Jan Chramosta," prozradil.
Zkušený fotbalista, který bydlí v Ostravě, je v Brušperku spokojený a v klubu plánuje zůstat i další sezonu. Ještě předtím se chce ale se svými spoluhráči pokusit urvat nějaké letošní body. "Trápí nás koncovka, nedáváme moc gólů. Byly zápasy, kdy jsme byli lepší, ale neproměňovali jsme šance, a tak jsme je prohráli. Snad se ještě letos trochu zvedneme," přeje si opora zadních řad Brušperku.

26. 4. 2022

Tři zápasy, dva góly. Proto jsem do Brušperku přišel, řekl útočník Janša

Fotbalisté Brušperku v uplynulém kole krajského přeboru remizovali 2:2 s Dolními Datyněmi. Mezi střelce se zapsal i domácí útočník Marek Janša, který dal už druhý gól po svém zimním příchodu. Svým výkonem zaujal i Frýdecko-místecký a třinecký deník, který o něm napsal.

Brušperk byl favoritem. Hosté sice vedli, domácí pak ale dvěma trefami otočili skóre na svou stranu. Jeden z gólů dal z penalty i Marek Janša. "Věděl jsem, kam kopnu, na penaltu si věřím vždy. Musel jsem to vzít na sebe, přišel jsem tady, abych dával góly, což vlastně týmu na podzim chybělo," řekl pro Deník třiadvacetiletý útočník.

Hosté však ještě před odchodem do kabin vyrovnali, druhý poločas už žádný gól nenabídl a týmy si tak rozdělily po bodu. "Samozřejmě jsme chtěli víc, šance byly, bohužel nám to tam nespadlo. Doma bychom prostě měli vyhrávat, ale soupeř na to, že hraje ve spodní části tabulky, hrál velmi dobře. Za mě to byla remíza spravedlivá, i když jsme na konci zápasu měli kopat jasnou penaltu," prohlásil Janša, jenž ale jedním dechem dodal: "Soupeř tam měl taky jednu krásnou střelu, ale nás podržel gólman. První poločas byl takový divoký, nahoru dolů, druhý už ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu a prohrát."

Kalendář už sice několik dní ukazuje duben, víkendové počasí tomu však příliš nenapovídalo. "Já mám ale tohle anglické počasí rád, balón má skluz, je to rychlejší. Pořád je to pro mě lepší, než se potit v 35 stupních," usmál se Janša, který přišel do Brušperku z Frýdku-Místku. "Dorazil jsem po nepříliš příjemné zkušenosti. Lipinu mám strašně rád, bohužel to ale dopadlo, jak dopadlo. Ale nechci se k tomu moc vyjadřovat," vyjádřil se ke svému příchodu.

Za Brušperk zatím odehrál tři soutěžní zápasy a vstřelil v nich dva góly. "Jsem rád, že jsem je dal, ale mělo jich být minimálně o dva více. V Krnově jsem mohl zápas v poslední minutě rozhodnout, to mě asi mrzí nejvíc," říká Marek Janša.

Podzim Brušperku příliš nesedl, na jaře chce ale tým stoupat tabulkou. "Je to teď celkem vyrovnané, mezi sedmi týmy je rozdíl asi osmi bodů, což zase není taková propast. Určitě chceme sezonu zakončit v první polovině, ale jdeme zápas od zápasu a každé utkání chceme vyhrát," uzavřel Janša v povídání pro Deník.

26. 4. 2022

Mladé fotbalistky Brušperku ovládly prestižní turnaj

Fotbalistky brušperské starší přípravky vybojovaly úspěch, na který jen tak nezapomenou. Na turnaji ve Spytihněvi neprohrály ani jeden zápas a v konečné tabulce skončily první.

V akci přitom byly takové týmy, jako Sparta, Slavia, Baník Ostrava nebo slovenský Inter Bratislava. Ten byl mimochodem jediným týmem, který Brušperk dokázal obrat o body, když jejich vzájemný souboj skončil bez branek.

"Chtěli jsme postoupit z osmičlenné skupiny, což by pro nás byl úspěch. To se nám povedlo a všechno ostatní už pro nás bylo bonusem. No a nakonec jsme skončili první," usmál se trenér týmu Zdeněk Morys.

Na turnaji startovalo celkem 16 týmů. "My jsme odehráli jedenáct zápasů, všechny body se sčítaly," uvedl Morys, jehož tým v základní skupině nejprve porazil 2:0 Spartu a v další fázi turnaje, v podstatě v souboji o první místo, i Slavii, nad kterou Brušperk zvítězil 3:1. "Pro holky to bylo hodně prestižní, mají z toho velký zážitek. Na to, proti jakým týmům nastoupily, a že je ještě dokázaly porazit, se jen tak nezapomene. Hodně silné to bylo i pro nás trenéry," přiznal Zdeněk Morys.

Trenér brušperských dívek byl na svůj tým náležitě hrdý. "Holky ukázaly bojovnost. Samy sobě si dokázaly, že se mohou rovnat i domácím velkoklubům. Turnaj nám ale taky ukázal, na čem ještě musíme zapracovat a co je třeba zlepšit," uvědomuje si kouč Morys.

V příštích týdnech brušperské dívky čekají i další turnaje, řada z nich bude taky doplňovat chlapecké týmy. "Ještě holek nemáme tolik, tady nás tlačí bota. Na druhou stranu, víme, že práci děláme dobře, protože už od nás vzešlo pár dobrých fotbalistek, které si pak zahrály, nebo ještě hrají, za ostravský Baník, což je klub, který reprezentuje náš kraj v celorepublikových soutěžích," říká Morys, jenž měl na turnaji k dispozici deset fotbalistek, přičemž dvě z nich začaly s kopanou teprve před pár dny. "I tak nám ale pomohly, mohly si zahrát všechny," pochválil svůj tým Morys.

Brušperská starší přípravka dívek trénuje dvakrát týdně, vždy v úterky a čtvrtky. "Holky to baví a chtějí tady přitáhnout i další dívky do týmu, aby se nestalo, že ve dvanácti nebo třinácti letech už nebudou mít spoluhráčky a budou muset odejít jinam. To ony totiž nechtějí, chtějí zůstat u nás v Brušperku. Zároveň bychom rádi pozvali i nové zájemkyně o fotbal, které rádi uvidíme na trénincích, konkrétně pak hlavně dívky od pěti do třinácti let," uzavřel Morys.

26. 4. 2022

Kluci mají výbornou partu, říká trenér starší přípravky Miroslav Dryják

Starší přípravka je kategorií, u které se ještě nehledí na výsledky. Hlavní je především zlepšování individuálních dovedností jednotlivých hráčů a tvoření dětské party. "Pokud se nám toto bude dařit, pak nemám o kluky strach ani po posunu do vyšších kategorií," říká trenér brušperské starší přípravky Miroslav Dryják, jenž je s přístupem svých malých svěřenců maximálně spokojen.

"Kluci jdou do každého tréninku i zápasu naplno a nechají tam vždy všechno. Mají výbornou partu a bojují jeden za druhého. Když někdy vidím chování některých ostatních týmů, tak musím kluky pochválit i co se týká tohoto," dodal spokojeně. Trenérský tým této věkové kategorie rozšířil Šimon Palička, kouč Dryják by ale rád uvítal ještě jednoho kolegu, tentokrát z řad rodičů. "V těchto mladších kategoriích je ideální stav maximálně osm kluků na jednoho trenéra tak, aby kluci byli neustále v pohybu, cvičení byla zábavná a v případě špatného provedení činnosti je nutné toto individuálně vysvětlit. No a nás je někdy na tréninku skoro třicet," vysvětlil. Toto číslo navíc nemusí být konečné. "Přestože máme kluků dostatek, tak se stále objevují noví zájemci. I když je nás hodně, tak jsme za to pochopitelně rádi," dodal trenér Dryják, jenž se svým týmem zasáhl do Krajské zimní ligy, která je v okolí vyhlášená jak organizací, tak počtem a kvalitou zúčastněných týmů.

Malí fotbalisté jsou pochopitelně rádi za každou výhru a vstřelený gól, trenérský štáb se ale zaměřuje na jiné věci. "Naším celoročním cílem je zlepšování práce s míčem a individuálních dovedností. My trenéři nejvíce oceníme pěknou kličku, případně i nevydařený pokus o ni. Zkrátka když se ve hře objevují věci, které trénujeme, je to ta největší odměna," usmál se Miroslav Dryják.

22. 3. 2022

Fotbalisté Brušperku vstoupili do jarních bojů v krajském přeboru porážkou v Krnově, kterému patří první místo tabulky.

Brušperk sice prohrál 1:2, předvedl však hodně dobrý výkon a byl blízko bodovému zisku. "Nedali jsme šance, to nás pohřbilo," řekl pro Deník trenér Brušperku Ondrej Hančín.

Hosté v první půli přežili penaltu i několik dalších závarů. Po přestávce měli sami vyloženou šanci, tu ale neproměnili. "Myslím, že kdybychom ji dali, tak máme aspoň bod, pak ale dvakrát udeřil soupeř. My jsme mohli v závěru srovnat, bohužel jsme se neprosadili. Měli jsme více šancí, ale jsme bez bodu," dodal Hančín.

Celý článek zde

3. 3. 2022

Věřím, že na jaře budeme lepší, říká trenér Brušperku Hančín

Fotbalisté Brušperku přezimovali na jedenáctém místě tabulky krajského přeboru. Svou jarní pouť sezonou odstartují až 20. března, s přípravou ale začali už na začátku ledna. A trenér brušperských mužů Ondrej Hančín je zatím spokojen. "Vyvíjí se to dobře. Kluci mají chuť, trénujeme v dostatečném počtu, scházíme se třikrát týdne. Takže zatím velká spokojenost," usmál se.

Brušperk v přípravě sehrál už několik zápasů a tým v nich ukázal zajímavou tvář. "To, co po klucích chceme, přenášejí na hřiště," dodal Hančín.

Zimní příprava není ničím, na co by se fotbalisté těšili, hráči Brušperku ale makají na sto procent. "Vždy jsme trénovali dvakrát týdně, teď se scházíme třikrát a musím říct, že mě hráči mile překvapili. Bál jsem se, že nás bude málo, ale chodí ve velkém počtu, navíc si sami přidávají i před tréninky," chválí Hančín své svěřence.

Brušperk dal během podzimu jen třináct branek a měl nejhorší ofenzivu ze všech týmů, Hančín ale věří, že se to během jara změní. Brušperští do útoku získali novou posilu a přivedli taky zkušeného stopera. "Jsem nadmíru spokojen, posílili jsme opravdu dobře. Kluci skvěle pracují," říká kouč Hančín, který věří, že jaro bude v podání jeho týmu výrazně lepší, než podzim. "Od podzimu jsme čekali víc. Ale během léta, po covidu, nás potkal velký řez kádrem. Vyměnili jsme půlku týmu a ono si to sedlo až teď. Pracujeme na tom, jak bychom chtěli hrát a prezentovat se, tvoříme kolektiv. Věřím, že na jaře budeme patřit k těm lepším týmům," dodal. 

18. 1. 2022

Výherce vánoční soutěže Denis Vogt je velkým fanouškem Baníku: Je to můj život!

Výhercem vánoční instagramové soutěže o permanentku na brušperský bazén se stal Denis Vogt. Ten patří k oporám brušperského B týmu, kterému během podzimu pomohl sedmi góly.

Denis Vogt díky výhře v soutěži získal permanentku na bazén ve výši 2000 korun, kterou brzy využije. "Je to super, začíná nám příprava a jako regenerace to určitě přijde vhod. Na bazén chceme s přítelkyní chodit aspoň dvakrát týdně," řekl třiadvacetiletý fotbalista. "Párkrát jsem už na místním bazénu byl. Je to tam vážně pěkné," dodal.

Vogt hraje fotbal už sedmnáct let. Začínal v tehdejším NH Ostrava, odkud později zamířil do Vítkovic, kde působil až do dorostu. V šestnácti letech odešel na hostování do Brušperku a v tom už zůstal. "Jsem tady spokojený, máme perfektní podmínky. V Brušperku jsem si taky našel přítelkyni," usmál se.

Denis Vogt dříve odehrál několik zápasů i za brušperský A tým, nyní ale působí v béčku, které vzniklo před touto sezonou. "Je super, že to tady je. Pro hráče, jako jsem já, je to ideální šance. Když jsem dostal nabídku, tak jsem ji hned přijal. Máme tady kluky z dorostu, pro které je to super," říká brušperský útočník, jenž je po podzimu se sedmi góly druhým nejlepším střelcem týmu. "Snad nějaké góly přidám i na jaře a týmu pomůžu k postupu do I. B třídy," přeje si.

Produktivní útočník v civilním životě pracuje v Liberty Ostrava. A taky je velkým fanouškem fotbalového Baníku. "Je to pro mě život, fandím mu od pěti let. S rodinou jezdíme na všechny výjezdy, doma chodím do kotle," říká Vogt, který býval velkým fanouškem Václava Svěrkoše nebo Milana Baroše. "Největším zážitkem pro mě bylo, když Baník doma porazil 3:2 Spartu, o čemž svým gólem v závěru rozhodl Baroš. To byl tehdy kravál. Parádní byl i titul v roce 2004. Tehdy mi sice bylo pět let, ale s taťkou a mamkou jsem chodil na každý zápas," prozradil. 

18. 1. 2022

Pavel Prejda: Chceme obhájit naše pozice

Ač si to nikdo asi předem nemyslel, loňský rok byl kvůli covidu znovu náročný. Možná ještě složitější, než rok 2020. Nejprve další stopky, pak zase návrat, k tomu řada omezení a neustálá změna opatření. "Teď už jsme ale v roce 2022 a všichni věříme, že to letos bude klidnější," přeje si předseda oddílu SK Brušperk Pavel Prejda.

Fotbalová sezona začíná na konci března, s přípravou už se ale odstartovalo v lednu. "Poctivě se chystáme a já věřím, že v letošním roce obhájíme naše pozice," říká Prejda a jedním dechem dodává: "Nejtěžší to bude v soutěži starších žáků, kde máme generační problém. Máme totiž strašně málo starších kluků, uděláme však všechno pro to, abychom posílili a hráli trochu důstojnější roli."

Dalším cílem brušperského fotbalu je zkvalitnění infrastruktury na hřišti. "Naší prioritou zůstává výstavba šaten, které už potřebujeme jako sůl. Záležet bude na podpoře zastupitelstva, protože dotační titul v tomto roce bude mít podmínku spoluúčasti, takže se rozhodne podle toho, jak zastupitelé situaci vyhodnotí," hlásí Pavel Prejda.

V případě, že by z výstavby šaten z nějakého důvodu sešlo, jsou v Brušperku připraveni i na variantu B. Tou by byla rekonstrukce fotbalového hřiště, které není v nejlepším stavu. "Travnatá plocha byla rekonstruována někdy v osmdesátých letech, to je už dlouho. Prioritou jsou každopádně šatny, rekonstrukci hřiště máme aktuálně na druhém místě," upřesnil Prejda.

Brušperští fotbalisté během přípravy využívají hřiště s umělou trávou. "Ukazuje se, že jsme dobře zainvestovali. Je to obrovská pomoc pro děti i dospělé," těší Prejdu. Děti v zimě trénují převážně v hale a jednou týdně mohou v rámci tréninkového procesu využívat i brušperský bazén.

Rok 2022 sotva začal, fotbalový Brušperk už se ale dívá i dál. V příštím roce totiž oslaví kulatých 80 let od svého založení. "Takže bychom se letos chtěli dobře sportovně i organizačně připravit, abychom naše výročí oslavili důstojně a s příjemnými sportovními výsledky. Už se na to moc těšíme a věříme, že to bude krásné," uzavřel Pavel Prejda. 

Brušperské děti se vrátily k fotbalu. Je jich víc než před pandemií 

Uplynulé měsíce byly, a vlastně stále jsou, pro sportovce náročné. Dlouho se nic nemohlo dělat a nikdo nevěděl, co nastane, až se život zase začne navracet k normálu. Zatímco v některých klubech pocítili výrazný pokles členské základny, v Brušperku došlo k jejímu nárůstu. 

Uplynulé dvě sezony se nedohrály. Dlouho se nesmělo trénovat a na zápasy mohli všichni zapomenout. Sportovní život byl na bodě nula a lidé byli zavření doma. A když se všechno zase otevřelo, tak nikdo neměl tušení, jak to bude vypadat.

"Uplynulý rok byl zase nesmírně náročný. Na jaře se nehrálo, a tak jsme začali až před začátkem prázdnin, kdy odstartovala příprava na novou sezonu. Měli jsme obavy z toho, že se nám děti kvůli covidové pauze nevrátí, ale nakonec jsme byli mile překvapeni. Nejen, že se vrátily zpátky, ale dokonce došlo k nárůstu naší základny, což nás neuvěřitelně těší," prohlásil předseda SK Brušperk Pavel Prejda. "Děti se zase chtěly hýbat, hnali je i jejich rodiče," dodal.

Návrat k fotbalu nebyl jednoduchý, v Brušperku ho ale zvládli na výbornou. "Je to veliká zásluha našich trenérů. Přistoupili k tomu špičkově a děti dokázali přesvědčit, že sport má smysl. Přitáhli je zpátky k fotbalu, za což jim patří velký dík. Děti jsou rády, že jsou zpátky a my jsme taky spokojení. Je vidět, že se v Brušperku pracuje s mládeží skvěle," těší Prejdu, který vyzdvihl také přínos rodičů: "Je super, že děti zase dali zpátky na fotbal."

Brušperské týmy se po podzimu většinou drží v klidném středu tabulky. Výjimkou jsou starší žáci, v jejichž ročníku se sešlo málo hráčů. "A pak je znát, když proti nám hrají o rok starší kluci, kteří jsou rychlostně i fyzicky jinde. Mladší kluci na ty starší ještě nestačí, ale my věříme, že se to už na jaře zlepší. Ti malí prcci si totiž zaslouží náš obdiv, protože i když prohrávají, tak bojují a nevzdávají se," pochválil je Prejda.

Během zimy budou hráči Brušperku hrát halové turnaje a taky se mohou zregenerovat na bazénu. Muži a dorostenci začnou s přípravou od poloviny ledna venku na umělé trávě. Zimní soustředění ale klub zatím nechystá. "Dnešní doba je stále nejistá. Nikdo neví, co bude, děti jsou v karanténách, a tak nic takového nechceme plánovat. Jsme rádi, jak jsme zvládli podzim a těšíme se na start jarní sezony, která nám začne v březnu. Věřím, že druhá polovina ročníku pro nás bude úspěšnější a výsledky budou lepší," uzavřel Pavel Prejda. 

20. 10. 2021

K fotbalu mě přivedl Tomáš Vaclík, prozradil vítěz poslední soutěže

Výhercem uplynulé soutěže, která proběhla na facebookových stránkách fotbalového Brušperku, se stal David Navrátil, jenž získal voucher na bazén v hodnotě 3000 korun. Ze své výhry měl obrovskou radost.

"Je to první soutěž, do které jsem se v Brušperku zapojil, každopádně jsem moc rád, že se mi povedlo vyhrát," prozradil nám dvaatřicetiletý David Navrátil, jenž už vítězný voucher několikrát využil. "Bazén je tady moc pěkný, navíc ho máme kousek. Už jsme ho několikrát navštívili a chystáme se znovu. Jsme sportovní rodina, vážně máme radost," dodal.

David Navrátil, který pracuje v ostravské tiskárně, je přitom v Brušperku poměrně krátce. "Přistěhovali jsme se nedávno. Jsme ze Staré Vsi, ale s rodinou jsme hledali dům a zakotvili jsme v Brušperku. Jsme rádi, že se nám to povedlo, protože to máme kousek do práce i za rodinou," prozradil.

Vítěz soutěže jako malý fotbal sám hrával. Kopal ve Frýdku-Místku, ve kterém měl za spoluhráče současného brankáře české reprezentace Tomáše Vaclíka. "Byl to skoro soused, dotáhl mě na trénink a já jsem u toho pak asi dva roky zůstal. Potom jsem sice skončil, ale fotbal sleduji dál," říká velký fanda Manchesteru United a Baníku Ostrava.

Pan Navrátil už sledoval taky jeden zápas brušperských mužů a chystá se na další. "Fotbal a sport obecně v Brušperku sleduji. Určitě budu chodit na fotbal i na další sporty. Máme malou dceru, tak uvidíme, třeba ji jednou k brušperskému fotbalu taky přihlásíme," dívá se do budoucna David Navrátil, jenž dříve býval florbalovým trenérem. "Tehdy k nám chodili i nějací kluci, kteří hráli fotbal za Brušperk. Sledoval jsem je a o místním fotbalu jsem tak měl nějaký přehled," dodal. 

20. 10. 2021

Brušperk přilákal nové fotbalové talenty

Spousta dětí sní o tom, že se jednou stanou slavnými fotbalisty. Nikdo neví, kam ho jeho kariéra zavane, všichni ale musí někde začít. A nové talenty hledal i Brušperk, který v září uspořádal společně s Akademií Baníku Ostrava nábor nových fotbalistů a fotbalistek.

Náborovou akci navštívilo okolo dvaceti dětí – jedna dívka a zbytek chlapců. Všichni zúčastnění si vyzkoušeli své dovednosti na několika stanovištích, kde trenérům ukázali, jak jsou na tom s během či akrobacií a předvedli se i v dovednostních soutěžích. "Sešla se nám tady zajímavá kombinace dětí. Nejstarší byl ročník 2012, zato nejmladší dokonce 2016," uvedl sekretář SK Brušperk Miroslav Salač.

Některé děti si vyhlédl Baník, další budou rozvíjet své schopnosti v Brušperku. "Baník je samozřejmě pojem, na který děti i rodiče slyší. Ale nakonec ty děti, které přišly k nám, stejně řekly, že chtějí působit v Brušperku," řekl Salač. "Máme tady dobré podmínky, rodiče nikam nemusí s dětmi dojíždět. Hlavně jsou rádi, že děti mohou něco dělat a že jsou děti u nás spokojené," dodal.

Spolupráce mezi Brušperkem a Akademií Baníku funguje už několik let. A funguje úspěšně. "Nějakou část dětí si vždy vezmou oni, další pak my. Za nějaký čas se to ale zase může vyměnit. Rozhodně to není tak, že si Baník jen bere a nám nikdo nezbude. Funguje to oboustranně skvěle," chválí si Miroslav Salač.

Ostatně, práce s dětmi v Brušperku probíhá na vysoké úrovni a členská základna oddílu je veliká. "Dětí tady máme opravdu hodně a někdy se to zvládá už těžko," směje se Salač, jenž však jedním dechem pokračuje: "Určitě si na nic neztěžujeme a jsme za to rádi. Kluci a holky se k nám hlásí a mají o fotbal zájem, což je skvělé. Rodiče jsou rádi, že jejich děti sportují a chtějí něčeho dosáhnout. Děláme všechno pro to, aby se děti hýbaly, což je po té dlouhé pauze strašně důležité."

Všechny děti, které se zúčastnily náboru, si kromě cenných poznatků a zkušeností odnesly také drobné dárky. "Celé odpoledne se neslo v duchu veselé a hravé nálady, no a my se už teď těšíme, jak se budou naše nové talenty dále rozvíjet," prohlásil závěrem předseda oddílu Pavel Prejda. 

20. 10. 2021

Brušperský B tým oslavil první výhru

Brušperk vstoupil do letošní sezony se dvěma dospělými týmy. Ten "první" nastupuje opět v krajském přeboru, novinkou je však vznik B mužstva, které hraje v ostravském městském přeboru.

Brušperský B tým dostali na starost Zdeňkové Pavlas a Buksa. Jádro mužstva vytvořili mladí fotbalisté z Brušperku, kteří vychází z dorostu, ovšem svými kvalitami a zkušenosti ještě nedosahují na mužský A tým, ale také hráči, kteří za Brušperk hrávali dříve. "To je naše vize, právě proto to děláme. Nechceme, aby kluci, kteří vyjdou z dorostu a ještě nemají na muže, končili s fotbalem, nebo chodili do okolních vesnic. Chceme, aby zůstali u nás, a když se vykopou, tak je může oslovit i trenér A týmu," řekl Pavlas. "Obvolal jsem převážně ročníky 97-01 a začali jsme skládat nový tým. Pokud na sobě budou kluci pracovat, tak se pak klidně mohou dostat i do našeho áčka. Je důležité, že tak stále mají motivaci," dodal kouč Buksa.

Součástí B týmu jsou také starší zkušenější hráči, kteří ty mladší doplní a mohou je vést. B tým zároveň může sloužit i pro hráče z áčka, kteří se nevejdou do nominace, nebo se vrací po zranění. "Věřím, že to bude fungovat. Jsme jeden tým, kopeme za Brušperk," hlásí Buksa.

Podle Pavlase je v hráčích zajímavý potenciál. "Naši mladí hráči určitě mají talent. Celá myšlenka se líbí také trenérovi A týmu, do budoucna bude mít na kom stavět," prohlásil. Založení B týmu uvítal také předseda oddílu Pavel Prejda. "Pro naše mladé hráče je výborné, že u nás mohou zůstat. Věřím, že složíme dobrou partu, které pomůžou i zkušení hráči, o které se mladí budou moct opřít. Budeme mít široký kádr a hráče tak můžeme točit. Naši mladíci si navíc každým tréninkem mohou říct taky o místo v áčku," prohlásil Prejda.

Brušperský B tým se schází zatím jednou týdně, od listopadu by měl ale trénovat v pondělky a středy. "Na tréninky nás chodí mezi šestnácti až osmnácti, to je slušné," pochvaluje si tréninkovou docházku Buksa, jenž už se svým týmem válčí v ostravském městském přeboru. Brušperští sice v úvodu sezony dvakrát prohráli, v zápase proti Šenovu si ale připsali taky historicky první výhru - a hned vysokou - v poměru 4:0. "Naše hlavní síla je v tom, že tady máme kluky z Brušperku, kteří tady chtějí hrát. Je vidět, že každý hrál fotbal a nějaké zkušenosti už má. Jen se musíme ještě více sehrát a vypilovat komunikaci, protože kluci se ještě tolik neznají a seznamují se, ale to určitě doladíme," věří trenér Buksa. 

Jednou z fotbalových soutěží, která se o víkendu měla rozběhnout, byl krajský přebor. Jeho zástupci ale zatím netuší, kdy se na trávníky budou moct vrátit."Situace je taková, jaké je. Podle mého názoru se dohraje jen to, co se nestihlo na podzim. Nevěřím tomu, že se to protáhne dál, což je škoda," říká lídr Bystřice Ivan Martinčík.

A podobné názory mají také v dalších klubech. "Abych byl upřímný, tak si myslím, že dohrajeme maximálně pět podzimních kol, aby byla soutěž uznaná za regulérní. Celé se to stoprocentně nedohraje, už teď to totiž není reálné," uvedl šéf a klíčový hráč Čeladné Martin Valigůra. Ještě skeptičtější je trenér Brušperku Ondrej Hančín mladší. "Jsem spíše pesimistický. Myslím, že jaro se nedohraje určitě a podle mě se nestihne ani dohrávka podzimu. Podle mě začneme až novou sezonou," dodal.

Situace ve všech klubech je hodně složitá. Nikdo neví, co se bude dít, nesmí se trénovat, a tak se nedějí ani žádné změny na přestupovém trhu. "Měli jsme v merku dva hráče, ale takto to padá. Každopádně kluci, kteří u nás hráli na podzim, by měli zůstat. Kádr zůstává stejný," prozradil Valigůra z Čeladné. Ani jinde k žádným změnám nedošlo. "Ani jsme o tom neuvažovali. Funkcionáři podle mě nemají nyní chuť investovat," myslí si Martinčík.

Kolik hráčů skončí?

Otázkou však je, kolik hráčů se po dlouhé pauze, která navíc ještě nějakou dobu potrvá, k fotbalu vůbec vrátí. "Je to těžké, obzvlášť pro starší hráče. Budou skoro rok bez fotbalu, těžko se jim pak bude hledat motivace k návratu. Mluvím s nimi, mají chuť, ale uvidíme, jak to bude vypadat, až se to někdy rozběhne. Myslím si, že někdo skončí," bojí se trenér Brušperku Hančín.

Podobné problémy budou řešit také Valigůra z Čeladné a Martinčík v Bystřici. Oba jsou navíc sami ještě aktivními hráči. "Sám na sobě vidím, jak mi to chybí. Mladí se do toho dostanou, ale pro starší hráče bude těžké vrátit se do soutěže, k pohybu. Pak si mohou i snadněji přivodit zranění," říká třiačtyřicetiletý Martinčík.

"Nejsme profíci, máme osobní životy a fotbal je pro nás zábavou. Na druhou stranu, čím déle bez fotbalu budeme, tím hůř se do toho zase budeme dostávat," uvědomuje si Martin Valigůra. Co se bude dít dál, to zatím neví.

"Chtěl bych ukončit kariéru. Už se to blíží. Ale ne takto, aby mi ji ukončil pan Babiš. Chtěl bych ji ukončit na hřišti," přeje si.

Zdroj: Frýdecko-Místecký a Třinecký deník.cz

Dresy Kappy obléká několik slavných evropských klubů, kterým dominují Neapol, Monako nebo Betis Sevilla. Známá italská firma, v jejichž dresech hrají i hokejisté Sparty nebo Karlových Varů, však zastupuje i řadu fotbalových klubů z nižších soutěží. Jedním z nich je Brušperk.

"Jsme hrdí na to, že jsme spojeni s takovou značkou," uvedl předseda klubu Pavel Prejda. "Naše děti právě v těchto dresech odehrály zápas během přestávky na půdě Baníku, kde v ten den bylo osm tisíc diváků. Taky v nich nastoupily v rámci Memoriálu Evžena Hadamczika proti AC Milán. Hrát před tolika diváky, to bylo až na slzu v oku," vzpomíná Prejda.

V těchto dnech však brušperský fotbal prožívá těžší období. Nejen, že žádný z jeho týmů vinou koronavirové pandemie nemůže hrát, ale také smutní nad odchodem dlouholetého fanouška místního fotbalu Jiřího Glivického, jenž jezdil na všechny zápasy brušperských mužů.

Jeho vnuk i vnučka hrají za Brušperk a manželka pana Glivického pracuje ve frýdecko-místeckém dětském domově, jehož klienti se díky tomuto propojení dočkali příjemného překvapení a obdrželi dárky, které jim udělaly radost. "Dostali od nás nejen sportovní oblečení, ale i zajímavé fanouškovské předměty. Jsme rádi, že jsme jim i v této těžké době, která v celém světě panuje, mohli alespoň takto pomoct," uvedl ředitel Kappy Igor Novotný. "Už v minulosti jsme spojili několik charitativních projektů s Brušperkem. Jsme rádi, že jsme nyní měli možnost rozšířit naši pomoc i dál," dodal.

Z celé akce měli pochopitelně radost také ve frýdecko-místeckém dětském domově. "Děti budou mít dresy i další zajímavé doplňky. Mají z toho radost, je to pro ně skvělé," prohlásil ředitel domova Břetislav Váca.

Zdroj: Frýdecko-Místecký a Třinecký deník.cz

S nástrahami koronavirové doby se musí vypořádávat také v Brušperku, který působí v krajském přeboru. "Už minulá sezona se nestihla dohrát. Na podzim se pak sice začalo, jenže ročník se znovu přerušil. Letos nám tak přibydou zápasy navíc, jelikož je třeba dohrát ještě šest kol," uvedl předseda klubu Pavel Prejda.

Rok 2020 je minulostí. Jak moc náročný bude rok letošní?

Bude to těžké jak po stránce organizační, tak i po stránce finanční, protože nám narostou náklady z důvodu navýšení zápasů všech kategorií o 100 až 150 tisíc. Čeká nás nelehký rok. Do dnešního dne nevíme, jak sezona bude pokračovat, kdy začneme trénovat a kdy se bude hrát. Mělo se začít na konci února, ale ještě ani netrénujeme, takže nevíme, kdy a jestli se vůbec začne.

Všichni šetří. Jak moc se vás současná situace dotkne?

Je deklarováno, že dotace, které měly přijít z Národní sportovní agentury, budou o jedenáct procent menší, než loni. Dále nám bylo avizováno, že se budou krátit dotace z Moravskoslezského kraje a České unie sportu, což pro nás znamená ztrátu zhruba dvaceti tisíc korun. Uvidíme, jak se k nám zachová město, ale podle slov starosty se nepředpokládá, že by nám krátilo dotace, za což děkujeme.

S jakým rozpočtem byste tedy měli pracovat?

Rozpočet bude určitě menší a náklady porostou. V nelehké situaci jsou totiž i naší partneři, takže nevíme, jestli budou schopni a ochotni dát nám stejné finance, jako v roce 2020. Musíme se připravit na to, že se klub bude muset po finanční stránce uskromnit. To však není jednoduché, protože počet členů a dětí nám roste. Za to jsme samozřejmě rádi, ovšem k jejich správné výchově potřebujeme i trenéry, což stojí peníze. S rozpočtem tak budeme bojovat, co to jen půjde. Nebude to jednoduché, ale doufejme, že to přežijeme.

Loňský rok byl náročný, chod klubu se ale nezastavil. Co se vám během něj povedlo zrealizovat?

Podařil se nám podzimní nábor děti, pro Brušperk a okolí, pro mateřské školy a žáky prvních tříd. Došlo tak k nárůstu počtu dětí, což je a bylo naším prioritním cílem. Taky se povedlo stabilizovat trenérský kádr, i tak nám ale stále chybí dva trenéři, což chceme vyřešit letos.

Proměnou prošel i váš areál...

Zásluhou města jsme investovali peníze do renovace hřiště. Předpokládáme proto, že se nám stav na hřišti zlepší a že hřiště nebude trpět tak, jako v minulých letech, kdy bylo stále pod vodou. Uvidíme, jak to bude fungovat na jaře. Umělka nám funguje na sto procent a do budoucna bychom chtěli osvětlit i malou umělku. Areál chceme ještě dobudovat a uvidíme, jaké na to budeme mít finance.

Co máte v plánu?

Jednoznačně to je výstavba nových šaten, což je naší největší prioritou. Současné šatny jsou staré a nevyhovující. Je jich nedostatečný počet a nechci použít ten výraz, že jsou v havarijním stavu. Nové šatny by velmi pomohly plnit naší prioritu, a to nabídnout sport našim dětem, hlavně těm nejmenším. Národní sportovní agentura od letošního roku vyhlásila finanční dotace s tím, že sedmdesát procent finančních nákladů bude hradit stát a třicet procent město Brušperk, což je vynikající nabídka. Projekt šaten je ve městě jediný projekt, který je připraven k realizaci, dokončuje se na něm projektová dokumentace a má i stavební povolení. Je to proto jedinečná šance.

Věříte, že se vám povede celý projekt zrealizovat?

Nevíme, jaký bude dopad covidu na státní rozpočet a jak dlouho bude trvat grant v tomto poměru. Je to zkrátka skvělá nabídka. Nedostatečný počet šaten znamená neschopnost se navzájem převlékat, což brzdí proces návaznosti tréninků. Řešíme to neustále, a pokud chceme dodělat areál, do něhož se vložily nemalé finanční prostředky, tak jsou šatny alfou a omegou. Bylo by krásné, kdyby se nám areál povedlo dokončit. Věříme, že se nám povede zastupitele přesvědčit a že se šaten dočkáme.

Máte na letošní rok ještě nějaké další plány?

Chceme mít ještě více dětí. To je totiž jedna z priorit, proč fotbal děláme. Také si přejeme, abychom už zase mohli pokračovat s fotbalem, aby covid už odešel a soutěže se mohly zase dohrát. Věřím, že i když ještě neznáme datum zahájení sezóny, že se jarní část řádně dohraje. Těším se, až na stadion zase přijdou diváci, rodiče, babičky či dědečkové, kteří budou mít radost z toho, že jejich děti hrají fotbal, sportují a mohou zase dělat to, co je baví.

Zdroj: Frýdecko-Místecký a Třinecký deník.cz

Komplikovaná sezóna SK Brušperk

Nové dresy získalo družstvo dorostenců SK Brušperk díky podpoře vodárenské společnosti v programu pro zaměstnance působící v neziskové sféře Plaveme v tom spolu! Klub se svou žádostí opakovaně uspěl díky Marku Hubálkovi ze střediska Ostravského oblastního vodovodu v Krásném Poli.

"Rok 2020 jsme začali v půlce ledna zimní pří-pravou v domácích podmínkách. V kádru jsme měli 24 hráčů, z toho tři gólmany. Ze začátku přípravy jsme se zaměřili především na kondici a později na herní stránku. Kluci chodili na tréninky poctivě, i když se na účasti podepsaly také další aktivity, jako jsou taneční, brigády nebo autoškoly. V únoru jsme uspořádali zimní turnaj dorostu hraný na hřišti s umělou trávou, kterého se zúčastnilo šest mužstev," popisuje nadějný start roku Hubálek.

Se zimní přípravou bylo vedení týmu spokojeno jak z hlediska zlepšení fyzické kondice, tak pokroku v herní stránce a netrpělivě očekávalo start jarní části sezóny. Pak přišlo to, co obrátilo svět nás všech naruby jak po pracovní, tak osobní stránce. Kvůli první vlně pandemie nového typu koronaviru byly všechny amatérské soutěže zpočátku odloženy, následně byla jejich jarní část zrušena.

"Protože se v této době nemohlo ani trénovat a sportoviště byla uzavřena, tak jsme hráčům připravili alespoň tréninkové plány tak, aby se mohli připravovat a udržovat si fyzickou kondici v domácím prostředí," říká Hubálek.

K tréninku se tým vrátil až koncem května, kdy bylo možné začít trénovat při respektování všech protiepidemiologických opatření alespoň v šesti lidech. Nové dresy nakoupené díky zmiňované podpoře SmVaK Ostrava tak mohl tým využít až

v srpnu při prvním mistrovském utkání nové sezóny 2020/2021. Ta je nicméně opět poznamenaná pandemií a dorostenci stihli odehrát jen devět utkání ze třinácti, než byla podzimní část přerušena.

Prioritou klubu je práce s mládeží. Celkem má SK Brušperk přibližně 300 členů, z toho mládež tvoří zhruba 200 hráčů a hráček. Po Frýdku-Místku má klub nejširší základnu v okrese.

Zdroj: časopis SmVaK | www.smvak.cz

3. 8. 2021

Brušperk před sezonou vyměnil skoro polovinu kádru. Stále hledá útočníka

Už tento víkend odstartuje fotbalový krajský přebor, do kterého vstoupí i Brušperk. Trenér Ondrej Hančín má ale k dispozici úplně jiný kádr než v minulém ročníku.

Uplynulá sezona krajského přeboru se, stejně jako ta předešlá, nedohrála. O to byla příprava na nový ročník náročnější.

Článek naleznete na webu deník.cz

16. 6. 2021

Přinášíme vám článek s výhercem naši květnové facebookové soutěže!

Fotbalový Brušperk si pro své fanoušky v minulých dnech připravil zajímavou soutěž. Jejím vítězem se stal David Bejoch, jenž je shodou okolností brankářem brušperského dorosteneckého týmu. 

"Když se kluci z kabiny dozvěděli o tom, že jsem vyhrál, tak říkali, že bych měl dát nějaký příspěvek do kasy," usmál se šestnáctiletý gólman.

Celý rozhovor na našem facebooku