PSALI O NÁS

Jednou z fotbalových soutěží, která se o víkendu měla rozběhnout, byl krajský přebor. Jeho zástupci ale zatím netuší, kdy se na trávníky budou moct vrátit."Situace je taková, jaké je. Podle mého názoru se dohraje jen to, co se nestihlo na podzim. Nevěřím tomu, že se to protáhne dál, což je škoda," říká lídr Bystřice Ivan Martinčík.

A podobné názory mají také v dalších klubech. "Abych byl upřímný, tak si myslím, že dohrajeme maximálně pět podzimních kol, aby byla soutěž uznaná za regulérní. Celé se to stoprocentně nedohraje, už teď to totiž není reálné," uvedl šéf a klíčový hráč Čeladné Martin Valigůra. Ještě skeptičtější je trenér Brušperku Ondrej Hančín mladší. "Jsem spíše pesimistický. Myslím, že jaro se nedohraje určitě a podle mě se nestihne ani dohrávka podzimu. Podle mě začneme až novou sezonou," dodal.

Situace ve všech klubech je hodně složitá. Nikdo neví, co se bude dít, nesmí se trénovat, a tak se nedějí ani žádné změny na přestupovém trhu. "Měli jsme v merku dva hráče, ale takto to padá. Každopádně kluci, kteří u nás hráli na podzim, by měli zůstat. Kádr zůstává stejný," prozradil Valigůra z Čeladné. Ani jinde k žádným změnám nedošlo. "Ani jsme o tom neuvažovali. Funkcionáři podle mě nemají nyní chuť investovat," myslí si Martinčík.

Kolik hráčů skončí?

Otázkou však je, kolik hráčů se po dlouhé pauze, která navíc ještě nějakou dobu potrvá, k fotbalu vůbec vrátí. "Je to těžké, obzvlášť pro starší hráče. Budou skoro rok bez fotbalu, těžko se jim pak bude hledat motivace k návratu. Mluvím s nimi, mají chuť, ale uvidíme, jak to bude vypadat, až se to někdy rozběhne. Myslím si, že někdo skončí," bojí se trenér Brušperku Hančín.

Podobné problémy budou řešit také Valigůra z Čeladné a Martinčík v Bystřici. Oba jsou navíc sami ještě aktivními hráči. "Sám na sobě vidím, jak mi to chybí. Mladí se do toho dostanou, ale pro starší hráče bude těžké vrátit se do soutěže, k pohybu. Pak si mohou i snadněji přivodit zranění," říká třiačtyřicetiletý Martinčík.

"Nejsme profíci, máme osobní životy a fotbal je pro nás zábavou. Na druhou stranu, čím déle bez fotbalu budeme, tím hůř se do toho zase budeme dostávat," uvědomuje si Martin Valigůra. Co se bude dít dál, to zatím neví.

"Chtěl bych ukončit kariéru. Už se to blíží. Ale ne takto, aby mi ji ukončil pan Babiš. Chtěl bych ji ukončit na hřišti," přeje si.

Zdroj: Frýdecko-Místecký a Třinecký deník.cz

Dresy Kappy obléká několik slavných evropských klubů, kterým dominují Neapol, Monako nebo Betis Sevilla. Známá italská firma, v jejichž dresech hrají i hokejisté Sparty nebo Karlových Varů, však zastupuje i řadu fotbalových klubů z nižších soutěží. Jedním z nich je Brušperk.

"Jsme hrdí na to, že jsme spojeni s takovou značkou," uvedl předseda klubu Pavel Prejda. "Naše děti právě v těchto dresech odehrály zápas během přestávky na půdě Baníku, kde v ten den bylo osm tisíc diváků. Taky v nich nastoupily v rámci Memoriálu Evžena Hadamczika proti AC Milán. Hrát před tolika diváky, to bylo až na slzu v oku," vzpomíná Prejda.

V těchto dnech však brušperský fotbal prožívá těžší období. Nejen, že žádný z jeho týmů vinou koronavirové pandemie nemůže hrát, ale také smutní nad odchodem dlouholetého fanouška místního fotbalu Jiřího Glivického, jenž jezdil na všechny zápasy brušperských mužů.

Jeho vnuk i vnučka hrají za Brušperk a manželka pana Glivického pracuje ve frýdecko-místeckém dětském domově, jehož klienti se díky tomuto propojení dočkali příjemného překvapení a obdrželi dárky, které jim udělaly radost. "Dostali od nás nejen sportovní oblečení, ale i zajímavé fanouškovské předměty. Jsme rádi, že jsme jim i v této těžké době, která v celém světě panuje, mohli alespoň takto pomoct," uvedl ředitel Kappy Igor Novotný. "Už v minulosti jsme spojili několik charitativních projektů s Brušperkem. Jsme rádi, že jsme nyní měli možnost rozšířit naši pomoc i dál," dodal.

Z celé akce měli pochopitelně radost také ve frýdecko-místeckém dětském domově. "Děti budou mít dresy i další zajímavé doplňky. Mají z toho radost, je to pro ně skvělé," prohlásil ředitel domova Břetislav Váca.

Zdroj: Frýdecko-Místecký a Třinecký deník.cz

S nástrahami koronavirové doby se musí vypořádávat také v Brušperku, který působí v krajském přeboru. "Už minulá sezona se nestihla dohrát. Na podzim se pak sice začalo, jenže ročník se znovu přerušil. Letos nám tak přibydou zápasy navíc, jelikož je třeba dohrát ještě šest kol," uvedl předseda klubu Pavel Prejda.

Rok 2020 je minulostí. Jak moc náročný bude rok letošní?

Bude to těžké jak po stránce organizační, tak i po stránce finanční, protože nám narostou náklady z důvodu navýšení zápasů všech kategorií o 100 až 150 tisíc. Čeká nás nelehký rok. Do dnešního dne nevíme, jak sezona bude pokračovat, kdy začneme trénovat a kdy se bude hrát. Mělo se začít na konci února, ale ještě ani netrénujeme, takže nevíme, kdy a jestli se vůbec začne.

Všichni šetří. Jak moc se vás současná situace dotkne?

Je deklarováno, že dotace, které měly přijít z Národní sportovní agentury, budou o jedenáct procent menší, než loni. Dále nám bylo avizováno, že se budou krátit dotace z Moravskoslezského kraje a České unie sportu, což pro nás znamená ztrátu zhruba dvaceti tisíc korun. Uvidíme, jak se k nám zachová město, ale podle slov starosty se nepředpokládá, že by nám krátilo dotace, za což děkujeme.

S jakým rozpočtem byste tedy měli pracovat?

Rozpočet bude určitě menší a náklady porostou. V nelehké situaci jsou totiž i naší partneři, takže nevíme, jestli budou schopni a ochotni dát nám stejné finance, jako v roce 2020. Musíme se připravit na to, že se klub bude muset po finanční stránce uskromnit. To však není jednoduché, protože počet členů a dětí nám roste. Za to jsme samozřejmě rádi, ovšem k jejich správné výchově potřebujeme i trenéry, což stojí peníze. S rozpočtem tak budeme bojovat, co to jen půjde. Nebude to jednoduché, ale doufejme, že to přežijeme.

Loňský rok byl náročný, chod klubu se ale nezastavil. Co se vám během něj povedlo zrealizovat?

Podařil se nám podzimní nábor děti, pro Brušperk a okolí, pro mateřské školy a žáky prvních tříd. Došlo tak k nárůstu počtu dětí, což je a bylo naším prioritním cílem. Taky se povedlo stabilizovat trenérský kádr, i tak nám ale stále chybí dva trenéři, což chceme vyřešit letos.

Proměnou prošel i váš areál...

Zásluhou města jsme investovali peníze do renovace hřiště. Předpokládáme proto, že se nám stav na hřišti zlepší a že hřiště nebude trpět tak, jako v minulých letech, kdy bylo stále pod vodou. Uvidíme, jak to bude fungovat na jaře. Umělka nám funguje na sto procent a do budoucna bychom chtěli osvětlit i malou umělku. Areál chceme ještě dobudovat a uvidíme, jaké na to budeme mít finance.

Co máte v plánu?

Jednoznačně to je výstavba nových šaten, což je naší největší prioritou. Současné šatny jsou staré a nevyhovující. Je jich nedostatečný počet a nechci použít ten výraz, že jsou v havarijním stavu. Nové šatny by velmi pomohly plnit naší prioritu, a to nabídnout sport našim dětem, hlavně těm nejmenším. Národní sportovní agentura od letošního roku vyhlásila finanční dotace s tím, že sedmdesát procent finančních nákladů bude hradit stát a třicet procent město Brušperk, což je vynikající nabídka. Projekt šaten je ve městě jediný projekt, který je připraven k realizaci, dokončuje se na něm projektová dokumentace a má i stavební povolení. Je to proto jedinečná šance.

Věříte, že se vám povede celý projekt zrealizovat?

Nevíme, jaký bude dopad covidu na státní rozpočet a jak dlouho bude trvat grant v tomto poměru. Je to zkrátka skvělá nabídka. Nedostatečný počet šaten znamená neschopnost se navzájem převlékat, což brzdí proces návaznosti tréninků. Řešíme to neustále, a pokud chceme dodělat areál, do něhož se vložily nemalé finanční prostředky, tak jsou šatny alfou a omegou. Bylo by krásné, kdyby se nám areál povedlo dokončit. Věříme, že se nám povede zastupitele přesvědčit a že se šaten dočkáme.

Máte na letošní rok ještě nějaké další plány?

Chceme mít ještě více dětí. To je totiž jedna z priorit, proč fotbal děláme. Také si přejeme, abychom už zase mohli pokračovat s fotbalem, aby covid už odešel a soutěže se mohly zase dohrát. Věřím, že i když ještě neznáme datum zahájení sezóny, že se jarní část řádně dohraje. Těším se, až na stadion zase přijdou diváci, rodiče, babičky či dědečkové, kteří budou mít radost z toho, že jejich děti hrají fotbal, sportují a mohou zase dělat to, co je baví.

Zdroj: Frýdecko-Místecký a Třinecký deník.cz

Komplikovaná sezóna SK Brušperk

Nové dresy získalo družstvo dorostenců SK Brušperk díky podpoře vodárenské společnosti v programu pro zaměstnance působící v neziskové sféře Plaveme v tom spolu! Klub se svou žádostí opakovaně uspěl díky Marku Hubálkovi ze střediska Ostravského oblastního vodovodu v Krásném Poli.

"Rok 2020 jsme začali v půlce ledna zimní pří-pravou v domácích podmínkách. V kádru jsme měli 24 hráčů, z toho tři gólmany. Ze začátku přípravy jsme se zaměřili především na kondici a později na herní stránku. Kluci chodili na tréninky poctivě, i když se na účasti podepsaly také další aktivity, jako jsou taneční, brigády nebo autoškoly. V únoru jsme uspořádali zimní turnaj dorostu hraný na hřišti s umělou trávou, kterého se zúčastnilo šest mužstev," popisuje nadějný start roku Hubálek.

Se zimní přípravou bylo vedení týmu spokojeno jak z hlediska zlepšení fyzické kondice, tak pokroku v herní stránce a netrpělivě očekávalo start jarní části sezóny. Pak přišlo to, co obrátilo svět nás všech naruby jak po pracovní, tak osobní stránce. Kvůli první vlně pandemie nového typu koronaviru byly všechny amatérské soutěže zpočátku odloženy, následně byla jejich jarní část zrušena.

"Protože se v této době nemohlo ani trénovat a sportoviště byla uzavřena, tak jsme hráčům připravili alespoň tréninkové plány tak, aby se mohli připravovat a udržovat si fyzickou kondici v domácím prostředí," říká Hubálek.

K tréninku se tým vrátil až koncem května, kdy bylo možné začít trénovat při respektování všech protiepidemiologických opatření alespoň v šesti lidech. Nové dresy nakoupené díky zmiňované podpoře SmVaK Ostrava tak mohl tým využít až

v srpnu při prvním mistrovském utkání nové sezóny 2020/2021. Ta je nicméně opět poznamenaná pandemií a dorostenci stihli odehrát jen devět utkání ze třinácti, než byla podzimní část přerušena.

Prioritou klubu je práce s mládeží. Celkem má SK Brušperk přibližně 300 členů, z toho mládež tvoří zhruba 200 hráčů a hráček. Po Frýdku-Místku má klub nejširší základnu v okrese.

Zdroj: časopis SmVaK | www.smvak.cz