INFORMACE O KLUBU


81

LET OD PRVNÍHO ZALOŽENÍ

První zmínky o založení sportovního a fotbalového klubu se datují do roku 1943.

4 050

METRŮ ČTVEREČNÍCH TRÁVNÍKU

Hlavní travnaté fotbalové hřiště, velké hřiště s umělou trávou a malé hřiště s umělou trávou.

330 +

FOTBALISTŮ A FOTBALISTEK

Počet registrovaných hráčů v kategoriích muži, ženy, dorost, žáci a přípravky.

280 +

ODEHRANÝCH ZÁPASŮ ZA SEZÓNU

Domácí i venkovní zápasy všech našich týmů v oficiálních soutěžích za jednu sezónu.

SILNÉ ZÁKLADY

 • ekonomicky stabilizovaný klub
 • zkušení trenéři s dlouholetou praxí
 • travnaté hřiště a dvě hřiště s umělou trávou
 • moderní sportovní hala
 • moderní marketingová strategie
 • plavecký bazén

PRIORITY KLUBU

 • práce s mládeží
 • skvělá spolupráce s partnery klubu
 • spolupráce s akademií Baníku Ostrava
 • kontinuita práce od mládeže po dospělé
 • spolupráce s městem Brušperk
 • dokončení výstavby areálu – nové šatny

HISTORIE KLUBU

První zmínky o založení fotbalového klubu v Brušperku, se dle archivních materiálů, datují od roku 1932, kdy se scházeli místní nadšenci s vážným úmyslem založit fotbalový klub. Bohužel jejich snahy ztroskotaly. Byla hospodářská krize, městští radní neměli pro fotbal pochopení a nebyl pozemek pro hřiště. Přesto v roce 1934 k založení klubu došlo a byl mu dán název Atleticko-fotbalový klub Brušperk. Mužstvo hrálo jen přátelské zápasy převážně ve Fryčovicích, Paskově a Staré Bělé. Tento klub neměl dlouhého trvání a brzy se rozpadl.

Na jaře roku 1943 se stala myšlenka založit v Brušperku sportovní klub opět aktuální. Iniciativy se ujali Oldřich Brumovský, Kamil Cigáneka Rudolf Strolčinský. Tito svolali informativní schůzku a na ní bylo dojednáno podat žádost o potvrzení stanov nového klubu. Tak se i stalo a v sobotu 4. září 1943 byl na valné hromadě Sportovní klub založen. Během několika měsíců

se podařilo získat pozemek pro hřiště a vybudovat na něm stadion. Po únoru 1948 dochází ke sjednocení tělovýchovy a ze všech tělovýchovných organizací, které působily v Brušperku, byla utvořena jediná organizace, a to Dobrovolná sportovní organizace Sokol. Po roce 1989, po rozpadu ČSTV obnovil SK Brušperk opět svoji činnost jako samostatný subjekt.

SK hraje své zápasy na bývalém "orelském" hřišti u školy. Počátkem 60. let byly vybudovány na hřišti nové šatny, když předtím se hráči převlékali v sále restaurace U Hynečků a v šatnách školy. Koncem 60. let dochází k rozšíření a prodloužení hřiště do stávající podoby. V letech 1976-77, vzhledem k připravovaném zatravnění hřiště, dochází k vybudování náhradního škvárového hřiště u Ruskové lávky. V roce 1979 bylo dokončeno zatravnění hřiště, ale po okrskové spartakiádě v roce 1980, která se uskutečnila za velikého

lijáku, se musela travnatá plocha opravovat a pro fotbalisty bylo travnaté hřiště otevřeno v r. 1981. Od roku 1979 také probíhala družba s fotbalovým klubem z bývalého NDR - Riesa a začátkem roku 1990 také družba s fotbalovým klubem Wisla (Polsko).

V roce 2001 začala přestavba šaten, jejichž dvě etapy (šatny a klubovna) byly dokončeny v roce 2004. V roce 2005 došlo k celkové rekonstrukci travnaté plochy. V červenci 2007 bylo na hřiště zavedeno umělé zavlažování a provedeno zastřešení prostoru před šatnami. V roce 2018 bylo vybudováno nové hřiště s umělým povrchem a umělým osvětlením. Zároveň byla z dotací kraje zpracovaná projektová dokumentace nových šaten a klubovny. Po realizaci této poslední stavby by byl sportovní areál úspěšně dokončen.

Po většinu doby své činnosti působilo mužstvo mužů v 1. B třídě, pouze v letech 1964 a v r. 1996 postoupilo do 1. A třídy jako přímý postupující, v r. 1992 při reorganizaci soutěží jsme postoupili do 1. A třídy ze 4. místa. V prvním a posledním případě neměla naše účast dlouhého trvání (vždy jednu sezónu), pouze po postupu v r. 1996 jsme se udrželi čtyři sezóny. V roce 2004 jsme opět postoupili jako přímý postupující do 1.A třídy. V roce 2013 jsme sedmdesátiny klubu oslavili historickým úspěchem - postupem do krajského přeboru! Bohužel se nám nepodařilo KP zachránit a po roce jsme opět sestoupili do 1.A třídy sk. B. V roce 2018, v roce oslav 75 let klubu, jsme opět slavili postup do Krajského přeboru. V krajském přeboru jsme hráli důstojnou roli a po zásluze jsme se udrželi.

Dorostenci byli nejúspěšnější v roce 1963, kdy hráli druhou nejvyšší soutěž, v roce 2002 postoupili do krajského přeboru. 

Dorost v posledních deseti letech střídavě působil v krajském přeboru a v krajské soutěži. V letošní sezóně nám dorostenci dělali radost, protože patřili mezi nejlepší celky soutěží.

Žáci se stali za dobu svého působení několikrát okresními přeborníky. Od roku 2005 hráli. krajskou soutěž, od roku 2010 až do současnosti krajský přebor. V letošní sezóně hrají starší i mladší žáci krajský přebor. Zvlášť nám dělá radost zvyšující se počet mladých fotbalistů.

V roce 2006 bylo opět obnovené mužstvo staré gardy, které hraje nepravidelně své zápasy formou "přáteláků" a obnovili tradici družby s Rakvicemi, klubem z Jižní Moravy.

Rok 2009 byl rokem, kdy se náš klub rozrostl a bylo založeno družstvo žen a nemalou zásluhu na samostatném založení má Zdeněk Morys. V sezóně 2014-2015 hrály naše ženy třetí Moravskoslezskou ligu.  

V současnosti hrají ženy v Moravskoslezské divizi. V roce 2012 až 2014 přibyly do našeho klubu dorostenky a dívky. Naši nejmladší benjamínci hrají svou místní soutěž: Brušperskou ligu. Velmi se jim daří a vždy na konci soutěže končí v tabulce na předních místech.

Z našich odchovanců to nejdále dotáhl brankář Jiří Pasyk, který chytal 1. ligu za VP Frýdek-Místek a měla o něj zájem Slavia Praha. Petr Cigánek hrál za Baník Ostrava v 1. lize. Ze známějších hráčů u nás dále působili: člen klubu ligových kanonýrů Václav Daněk a dále Leon Pavlidis, Zdeněk Šajtar, Jiří Jurčík a Vlastimil Kula, všechno vesměs bývalí ligoví hráči.

Na současném fungování našeho Spolku SK Brušperk se podílí sedmičlenný výbor s předsedou Ing. Pavlem Prejdou. Ostatními členy jsou Ing. Rostislav Šimon, Ing. Svatopluk Slovák, František Koval, Zdeněk Pavlas, Aleš Strakoš a Marek Hubálek.

SK BRUŠPERK

Sportovní 1088
739 44 BRUŠPERK

Kontakt: 605 249 665, 774 454 554
E-mail: info@fotbalbrusperk.cz

IČ: 45235457, Nejsme plátci DPH

Číslo klubu : 8020041

Číslo účtu Spolku SK Brušperk vedeného u České spořitelny: 1682223379/0800

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU